Coraz dalej postępujące luzowanie gospodarki będzie sprzyjało wakacyjnym wyjazdom, dlatego rząd zdecydował się na wsparcie lokalnej turystyki poprzez dofinansowanie wakacji rodakom. Wszystko dzięki programowi 1000 plus, który ma celu zachęcenie do pozostanie na czas urlopu w Polsce. Jest to nie tylko program wspierający branżę turystyczną, ale i obywateli, którzy bez tego rodzaju zastrzyku gotówki być może nie mogliby sobie pozwolić na wakacyjny wyjazd, ze względu na widmo utraty pracy czy zmniejszone w ostatnim czasie zarobki. Bon turystyczny ma zostać sfinansowany w większości (90%) przez państwo, pozostałą część dopłaci pracodawca. Program wsparcia jest przewidziany nie tylko na rok bieżący, ale również na kolejne lata, jednak proporcje między wkładem państwa a pracodawcy będą prawdopodobnie ulegać zmianie.
Nie każdy Polak może otrzymać od rządu wsparcie w postaci bonu turystycznego. Warunkiem otrzymania bonu jest posiadanie zatrudnienia. Niestety, nie wszystkie jego formy zostaną dofinansowane. Bon przysługuje tylko osobom, które są zatrudnione na umowę o pracę. Nie określono, jaki dokładnie rodzaj umowy o pracę ustawodawca miał na myśli, zatem przyjmuje się, że dotowane będą umowy wszelkiego rodzaju, na czas określony i nieokreślony. Wykluczeni z otrzymania bonu zostali ci, którzy pracują na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli umowy zlecenia czy umowy o dzieło. O dofinansowanie nie będą mogły się ubiegać osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dodatkowym kryterium otrzymania bonu jest kryterium dochodowe. Ideą rządzących jest, aby pieniądze otrzymały osoby zarabiające mniej lub średnio. Kryterium dochodowe zostało ustalone w wysokości miesięcznego wynagrodzenia, które nie może przekraczać 5200 zł brutto. Jest to kwota wynagrodzenia, jakie otrzymuje pracownik - nie ma zatem znaczenia dochód na osobę w rodzinie, co jest dużym ułatwieniem w kwestiach formalnych, ponieważ nie będzie on musiał być sprawdzany. Co więcej, 1000 zł przysługuje jako wypłata jednorazowa, znowu więc nie jest istotne, ile osób liczy całe gospodarstwo domowe.
Bon turystyczny nie będzie wypłacany pracownikowi w formie przelewu na konto, a jako środki na tak zwanej karcie przedpłaconej. Działanie tej karty polega na tym, że jest on wcześniej zasilona środkami pieniężnymi, a następnie może być używana jak każda inna karta bankowa, zatem można dokonywać nią płatności w sklepie czy hotelu. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na dowolny cel, ale musi być on spójny z ogólnie akceptowalnymi zasadami organizacji czasu wolnego. Można będzie nim sfinansować przede wszystkim nocleg w hotelu, pensjonacie czy innym ośrodku wypoczynkowym. Można będzie nim także opłacić kolonie i obozy dla dzieci. Dodatkowo bon będzie mógł zostać wykorzystany na zakup biletów wstępu do muzeów, galerii bądź innego rodzaju atrakcji turystycznych. Będzie nim także można zapłacić w biurze podróży, oczywiście tylko za usługi turystyczne świadczone na terenie Polski. Większość biur ma w swojej ofercie możliwość spędzenia urlopu w Polsce, a dzięki wsparciu rządowemu to oferta może ulec rozszerzeniu. Być może za pieniądze na karcie prepaid turyści będą mogli także zakupić jedzenie. Oznaczałoby to także wsparcie lokalnej gastronomii. Nie wszędzie jednak będzie możliwe wykorzystanie bonu. Jako, że środki znajdować będą się na karcie płatniczej, płatności będzie można dokonać tylko w miejscach, które posiadają terminale płatnicze. W innych miejscach będziemy musieli płacić gotówką, a to oznacza konieczność pokrycia wydatków z własnych środków.
Doskonałą ofertą spędzenia wakacyjnego urlopu posiada Hanza Pałac - Hotel ze SPA zlokalizowany w Borach Tucholskich. Od 1 czerwca jest on przygotowany do przyjęcia gości (sprawdź szczegóły na: https://hanzapalac.pl/28/o,41/oferty_specjalne/dobre_praktyki_przeciwdzialaniu_covid-19_w_palacu_hanza). Jest to czterogwiazdkowy hotel położony w pięknym otoczeniu parków. Pałacowe wnętrza, regionalna kuchnia, czyste powietrze i piękno natury pozwalają turystom na prawdziwy i niezapomniany wypoczynek. Dodatkowo hotel oferuje szereg usług z zakresu wellness i spa, dzięki którym można się odprężyć i poczuć piękniej.
Właściciele hotelu zdają sobie jednak sprawę z panującej sytuacji epidemicznej, dlatego specjalnie dla gości podjęto szereg działań, które uczynią ich wypoczynek bezpiecznym. W hotelu obowiązuje dezynfekcja rąk i noszenie maseczek w częściach wspólnych. Dodatkowo nie mogą w nim przebywać osoby niezameldowane. Czas meldunku spędzony w recepcji powinien być skrócony do minimum, o co zadbają również nasi pracownicy. Rekomendujemy płatności kartą (daje to możliwość wykorzystania bonu turystycznego). Wszystkie pomieszczenia wspólne hotelu będą często wietrzone. W przypadku restauracji, posiłki podawane będą w formie serwowanej, ze wszystkimi niezbędnymi dodatkami, takimi jak przyprawy czy serwetki i sztućce. Goście, w trosce o zachowanie jak najwyższych standardów higieny, nie będą mogli samodzielnie korzystać z dozowników do nalewania napoi i bufetów. Ponadto stoliki będą dezynfekowane, a obsługa zobowiązana będzie do noszenia maseczek i rękawiczek. Nasi goście nie muszą martwić się o czystość pokoi, w których zostaną zameldowani - będą one odkażane szczegółowe przed ich przyjazdem. Ponadto personel hotelu będzie ograniczał kontakty z gośćmi do minimum, poprzez pozostawianie ręczników i pościeli zmiennej pod drzwiami pokoju. W trakcie pobytu obsługa może posprzątać pokój, ale tylko na specjalne życzenie gości. Wszystkie zmiany zostały wprowadzone w trosce o dobro i bezpieczeństwo klientów. Priorytetem jest to, aby goście mogli nie tylko bezpiecznie wypocząć, ale również zachować zdrowie.
Artykuł Partnera