Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Sprawdź, czy wiesz jak rozpoznać objawy odwodnienia organizmu

Odwodnienie grozi każdemu z nas. Wbrew pozorom, nabawić się odwodnienia można nie tylko w trakcie intensywnego wysiłku! Sprawdź, czy przypadkiem Twojemu organizmowi nie brakuje wody.

Odwodnienie organizmu - czym jest?

Odwodnienie organizmu to stan, kiedy w organizmie ilość wody jest nieadekwatna w stosunku do jego potrzeb i jej poziom uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o samą wodę, ale również o jony potasu, magnezu i sodu, które jako elektrolity, są niezbędne do zachowania równowagi w zakresie zatrzymywania i wydalania wody.

Czym grozi odwodnienie organizmu?

Woda stanowi aż 80% ciała dziecka i 60% ciała dorosłego człowieka. Niektóre organy, takie jak mózg, składają się niemal całkowicie z wody - w przypadku tego najważniejszego z narządów to 4/5 całkowitej masy. Gdy nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej dawki wody, zmniejsza się objętość płynu komórkowego, później międzykomórkowego. Jeśli i to nie pomaga, ponieważ podaż wody jest zbyt mała, organizm zaczyna pobierać wodę z krwioobiegu, w ten sposób starając się zapewnić zasoby dla mózgu. Należy jednak wiedzieć, że wystarczy utrata 1% wody przez mózg, aby spowodować w nim nieodwracalne zmiany. To dlatego bez pożywienia i kalorii można przeżyć kilka tygodni, natomiast bez płynów - jedynie 3-4 dni.

Co może powodować odwodnienie?

Najważniejszym powodem, dla którego się odwadniamy jest po prostu spożywanie zbyt małej ilości płynów, a w szczególności czystej wody. Drugim powodem odwodnienia bywa niedobór elektrolitów, które mogą nastąpić na przykład na skutek intensywnych wymiotów, biegunki czy nadmiernego pocenia się w trakcie gorączki czy treningu. Do odwodnienia dochodzi, gdy organizm się przegrzeje z powodu upału, nadmiernego korzystania z sauny, wysiłku fizycznego. Nie wszyscy wiedzą, że powodem odwodnienia może być także nieodpowiedni sposób odżywiania się (spożywania zbyt dużej ilości pokarmów pozbawiających wody) czy drastyczne diety powodujące nagłe chudnięcie.

Co ciekawe, osoby które spożywają nadmiar wody, również mogą obserwować u siebie objawy odwodnienia. Związane jest to z faktem, że pijąc bardzo dużo, wydalamy jej również sporo, a wraz z nią elektrolity (jony potasu, magnezu i sodu).

Jakie są objawy odwodnienia?

Pierwszym objawem odwodnienia jest to, że po prostu czujemy pragnienie. Śluzówka jamy ustnej się wysusza, zaczynamy odczuwać niedobór śliny. Z czasem może pojawić się odczucie rozdrażnienia i bardzo dużego zmęczenia, w tym ból i zawroty głowy. Następnym objawem jest osłabienie, prowadzące do omdlenia. Przy ekstremalnym odwodnieniu (ubytku około 10-15% wody) pojawiają się trudności w mówieniu, drgawki czy długotrwała utrata przytomności.

Większość z nas bywa odwodniona w stopniu średnim, który chociaż nie objawia się tak drastycznie, bywa dla organizmu równie obciążający. Dzieje się tak, ponieważ bywamy odwodnieni niemal permanentnie. Jeśli często:

prawdopodobnie jesteś odwodniony. W większości przypadków uregulowanie poziomu płynów w organizmie nie trwa dłużej, niż kilka dni.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat objawów odwodnienia i diety, jaką warto stosować, by jemu zapobiec, przeczytaj artykuł https://zywieniemaznaczenie.pl/odwodnienie-organizmu-jakie-sa-jego-objawy-jaka-dieta-pomoze-wlasciwie-nawodnic-organizm/

Zainteresował Cię ten temat? Sprawdź kolejny! Brak apetytu – skąd się bierze? Jak sobie z nim radzić?

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/sprawdz-czy-wiesz-jak-rozpoznac-objawy-odwodnienia-organizmu/pa9