Taka postawa blokuje nam drogę do poprawy własnego zdrowia, tężyzny fizyczne oraz własnej atrakcyjności. Co zaś odbija się na naszym życiu osobistym. Zatem jeżeli nie mamy swojej ulubionej dyscypliny sportowej lub nie wiem co ćwiczyć i jak ćwiczyć, to trening siłowy jest idealnym rozwiązaniem. Przedstawię 10 powodów, dla których warto z niego skorzystać.
Trening na siłowni uczy nas umiejętności dążenia do celu. Dzięki wewnętrznej samodyscyplinie i systematyczności w ćwiczeniach wyrabiamy sobie nawyk nie tylko w zakresie prowadzenia regularnego treningu, ale też w życiu prywatnym i zawodowym. Jeżeli widzisz, że twoje wysiłki przynoszą rezultaty, bardziej się przykładasz w dążeniu do zrealizowania celu, niezależnie jaki by on był.
Podczas treningu oprócz samego potu, w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, które wpływają na nasze ogólne samopoczucie. Siłownia to idealny sposób na poprawę humoru, a przy okazji tez własnej kondycji.
To na czym nam najbardziej zależy, to redukcja tkanki tłuszczowej. Trening siłowy zwiększa metabolizm naszego ciała, a tym samym przyczynia się do szybszego spalania i ubytku tkanki tłuszczowej.
Regularne treningi na siłowni w połączeniu z odpowiednio dobraną dietą, prowadzą do zwiększenia możliwości wytrzymałościowych organizmów. Przedkłada się to na redukcję tkanki tłuszczowej i wzrost tkanki mięśniowej.
Dzięki treningowi siłowemu nie tylko mięśnie ulegają zwiększeniu i wzmocnieniu. Następuje poprawa nerwowo-mięśniowa oraz układu kostno-stawowego, co wpływa na lepszą koordynację ruchów.
Regularne treningi wpływają na wzmocnienie układu podporowego ciała ludzkiego. Dzięki nim wzrasta synteza kolagenu w torebkach stawowych naszych kończyn, przy tym rozrost włókien kolagenowych oraz polepszenie ukrwienia kości i wiązadeł. W ten sposób jesteśmy mniej narażenie na kontuzje.
Ćwiczenia wysiłkowe typu cardio (orbitek, rowerek itp.) wpływają na poprawę pracy naszego serca. Tego typu trening wymaga od serca intensywnej pracy oraz pozwala na dłuższe odpoczynki między seriami, co wpływa na zmniejszenie ryzyka zawału mięśnia sercowego. Z przeprowadzonych badań wynika, że trening siłowy realizowany 3 razy w tygodniu, ma korzystny wpływ na rehabilitację mięśnia sercowego.
Układ odpornościowy to główny filar naszego organizmu. Aktywność fizyczna ma zdecydowany wpływ na jego poprawę. Jeżeli oczywiście trening jest odpowiednio prowadzony i połączony z właściwą regeneracją organizmu. U osób regularnie zażywających ruchu zauważono wzmocnienie układu immunologicznego.
Wysiłek fizyczny sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu, co pozytywnie wpływa na procesy opóźniania starzenia się komórek ciała. Badania wykazały, że regularny trening hamuje procesy starzenia się komórek mózgowych
Mężczyźni trenujący po 10-12 godzin w tygodniu, posiadają o 73% więcej plemników, niż ci, którzy nie prowadzą żadnej aktywności fizycznej. Trening siłowy również dobrze wpływa na układ płciowy kobiet. Dzięki regularnym ćwiczeniom poprawia się praca układu hormonalnego oraz następuje redukcja stresu. Ten fakt zwiększa szansę na zajście w ciążę.
Artykuł powstał we współpracy z portalem fitness FitRepublic.pl.