W systemie ESTA może zarejestrować się każdy obywatel kraju należącego do Visa Waiwer Program. Polska spełniła wszystkie restrykcyjne wymagania 30 października 2019 roku i od 11 listopada obywatele naszego kraju posiadający paszport biometryczny mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt w USA na nie dłużej niż 90 dni, z zastrzeżeniem, że nie można tego pobytu przedłużyć. Jeżeli ktoś posiada ważną wizę biznesową lub turystyczną nie musi ubiegać się o zezwolenie ESTA, gdyż nie traci ona ważności. Problem z uzyskaniem pozwolenia będą miały osoby, które w przeszłości dostały odmowę wizową, mają wyrok sądowy lub złamały prawo imigracyjne USA. Z programu wykluczone są również osoby które po 1 marca 2011 roku przebywały w Iranie, Iraku, Libii, Korei Północnej, Somalii, Sudanie, Syrii lub w Jemenie.
Jeśli przeszliśmy pomyślnie rejestrację oznacza to, że otrzymaliśmy prawo do wielokrotnego podróżowania bez wizy na terytorium Stanów Zjednoczonych przez okres 2 lat (wyjątkiem jest wymiana paszportu w tym czasie), z tymże każdy wyjazd nie może być dłuższy niż 90 dni. Nie ma ograniczeń ile razu można przekroczyć granicę, należy jedynie przestrzegać czasu pobytu. Co istotne, krótkie wyjazdy do krajów sąsiadujących takich jak Kanada, czy Meksyk, nie zeruje czasu pobytu, czyli nie daje nam możliwości przebywania kolejnych 90 dni w Stanach. Aby przekroczyć pomyślnie granicę będzie nam potrzebny nie tylko paszport biometryczny, ale również lotniczy bilet powrotny do Polski lub do innego kraju, będącego celem naszej dalszej podróży. Jeżeli ktoś planuje dłuższy pobyt w USA nadal będzie musiał przejść tradycyjne procedury wizowe. Ponadto ESTA nie daje prawa do podjęcia legalnej pracy w tym kraju. Oznacza to, że studenci, którzy uczestniczą w programach wymian, a także w popularnym programie Summer Work and Travel, nadal muszą posiadać wizę J-1.
Na oficjalnej stronie ESTA wypełniamy wniosek pojedynczy lub grupowy tj. wprowadzamy swoje dane w tym nr paszportu, odpowiadamy na pytania dotyczące m.in. obywatelstwa, miejsca zatrzymania się w USA, chorób, kryminalnej przeszłości czy zamiarów pobytu. Aby wniosek był rozpatrzony trzeba będzie dokonać opłaty 14$ dolarów (koszt uzyskania wizy do tej pory kosztował 160$).
Program Ruchu Bezwizowego na pewno ułatwi nam Polakom podróżowanie, większość naszych sąsiadów od dawna posiada takie prawo i chętnie z niego korzystają, ponieważ zmniejszyło to znacznie czas i formalności niezbędne do uzyskania pozwolenia na wyjazd. Teraz wystarczy taki wniosek wypełnić na minimum 72 godziny przed odlotem.
Artykuł Partnera