Znasz ta piosenkę „nie pal, bo będziesz kaszlał i będzie ci źle”? 31 maja przypada Światowy Dzień bez Papierosa, a młodzież szkół średnich już dzisiaj demonstrowała swój sprzeciw wobec nałogu. Szacuje się, że w Polsce co roku umiera 70000 mieszkańców z powodu palenia tytoniu, a 8000 zgonów spowodowanych jest narażeniem na dym tytoniowy.
Święto zostało ustalone przez Światową Organizację Zdrowia już w 1987 roku. Co roku w Polsce tego dnia organizowane są festyny antynikotynowe. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi całego świata na szkodliwość oraz powszechność nałogu palenia papierosów. Apeluje się również o podjęcie 24-godzinnej abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu wśród wszystkich palaczy.
Według danych WHO, co roku z powodu palenia papierosów (czynnego lub biernego) umiera 6 milionów ludzi, co oznacza jeden zgon na sześć sekund. Szacuje się, że w Polsce co roku umiera 70000 mieszkańców z powodu palenia tytoniu, a 8000 zgonów spowodowanych jest narażeniem na dym tytoniowy.
Choć Światowy Dzień bez Papierosa przypada na 31 maja, to już dziś młodzież suskich szkół średnich, próbowała zwrócić uwagę na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Uczniowie przemaszerowali ulicami miasta, rozdając przechodniom ulotki o tematyce antynikotynowej. W czasie akcji młodzież promowała także kampanię „Drugie życie – TRANSPLANTACJA –masz dar uzdrawiania”