Nie wolno więc stosować na niej praktyk ani kosmetyków przeznaczonych dla skóry dorosłych. Należy sięgać po specjalne kosmetyki dla dzieci, najlepiej przeznaczone dla skóry niemowląt od pierwszego dnia życia.
Noworodka koniecznie trzeba kąpać w wanience. Woda w temperaturze między 35-36 stopni powinna zakrywać dziecko tylko do połowy. Główkę trzeba uważnie podtrzymywać, aby przypadkiem dziecko nie zachłysnęło się wodą.
Kosmetyki dla dzieci do kąpieli powinny zawierać na opakowaniu informacje o tym, że można ich używać od pierwszych dni życia. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie zrobią krzywdy. Nie powinno się jednak kosmetyków do kąpieli nakładać bezpośrednio na skórę niemowlęcia, a jedynie niewielką ilość wlać do wody w wanience.
Świetnie sprawdzają się do kąpieli emulsje, jednak może nie decydujmy się na nią za pierwszy razem. Emulsja pokrywa skórę dziecka warstwą ochronną, ale jednocześnie sprawia, że skóra staje się śliska. Jeśli nie mamy wprawy w kąpaniu dzidziusia, może się nam on wyślizgnąć.
Nie trzeba bać się zamoczenia pępuszka podczas kąpieli, jeśli goi się prawidłowo. Do oczyszczania pępka często poleca się wacik nasączony spirytusem. Lepiej jednak kupić w aptece spray odkażający do ran, który nie będzie podrażniać niepotrzebnie skóry dziecka.
Oprócz dbania o odpowiednią dezynfekcję pępka warto zadbać również o to, aby rana miała dostęp powietrza. Będzie się wtedy szybciej i lepiej goić. Można wyciąć więc w pampersach mały kwadracik, który odkryje pępek. Ubranka powinny być z oddychającego materiału, na przykład z bawełny. Nie ubierajmy maluszka w żadne sztuczne materiały, ponieważ może to doprowadzić nawet do podrażnienia skory. Strupek po pępowinie powinien odpaść po dwóch tygodniach od porodu.
Kosmetyki dla dzieci po kąpieli mają za zadanie ochronić skórę dziecka przed działaniami czynników zewnętrznych. W tym celu niemowlę możemy posmarować na przykład oliwką, kremem czy jakimś balsamem. Zwracajmy jednak uwagę, aby kosmetyki dla dzieci były hipoalergiczne i przeznaczone dla niemowląt od pierwszych dni życia. W żadnym wypadku nie łączmy kremów z pudrami, ponieważ powstałe zbrylenia mogą podrażnić skórę.
Zapomnijmy o patyczkach do uszu. Stanowią one zagrożenie i są zupełnie niepotrzebne. Do mycia uszu maluszka wystarcza mokry wacik. Nie trzeba uszek oczyszczać bardzo głęboko – wystarczy przemyć małżowinę z przodu i z tylu oraz wejście do przewodu słuchowego.
Dbanie o skórę dziecka to także dbanie o to, aby ubranka były z odpowiedniego materiału. Jak było już wspomniane, powinny być to tkaniny oddychające i naturalne. Niemniej ważny jest sposób dbania o ubranka. Powinno się je prać w minimum 40 stopniach, a najlepiej w 60, aby dokładnie je odkazić. Nie wolno stosować detergentów do prania ogólnego. Wybierajmy te stworzone z myślą o ubrankach dla dzieci, aby uniknąć podrażnienia skóry dziecka. Niektóre detergenty są na tyle silne, że ich niespłukane resztki mogą zrobić krzywdę.
Artykuł Partnera