Miłośnicy beskidzkiej przyrody z pewnością nie mogą przejść obojętnie obok najnowszego wydawnictwa Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. W sprzedaży ukazał się bowiem kolejny z serii kalendarzy SGB - już na rok 2020, którego motywem przewodnim są babiogórskie wody.
Pomysł kalendarza, którego bohaterem będzie tym razem woda już od pewnego czasu tworzył się w głowach osób przygotowujący tę publikację. Warto zaznaczyć, że kalendarze wydawane przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich od 2000 r. zawsze zawierają jakiś ciekawy motyw przewodni, przez co są oryginalne i dostarczają dużo praktycznych informacji.
Redaktorem naczelnym wydanego wspólnie przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich i Babiogórski Park Narodowy 20 - jubileuszowego kalendarza jest Maciej Mażul, opracowanie graficzne przygotował Maciej Hojda, ciekawy tekst napisał dr Marek Kot specjalista ds. edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Barwne zdjęcia oraz opracowania naukowe uzupełniające kolejne karty kalendarza to dzieło fotografów – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, miłośników miejscowej przyrody.Tematem przewodnim jest woda, i jak czytamy w słowie wstępnym, … jest ona niezbędna człowiekowi do życia, a przez to bardzo mu bliska, choć często dla niego groźna i niebezpieczna. Woda na równi z powietrzem i glebą stanowi istotny składnik środowiska. Jest jednym z podstawowych elementów decydującym o istnieniu życia na ziemi, stąd też jest niezastąpiona w życiu i w gospodarce człowieka. Wody naturalnych i sztucznych akwenów wodnych stanowią środowisko życia dla wielu organizmów. W ich otoczeniu żyją rośliny i zwierzęta charakterystyczne dla tego typu podłoża.
Woda to temat bardzo obszerny i wielowątkowy. W kalendarzu zostały ujęte tylko najważniejsze zagadnienia dotyczące babiogórskich wód, przedstawiono zachodzące zjawiska hydrologiczne, żyjące w nich organizmy, niepowtarzalne piękno, a także jej siłę, która niejednokrotnie, o czym przekonali się niejednokrotnie mieszkańcy gmin zrzeszonych w SGB stanowić może wielkie zagrożenie. Podobnie jak poprzednie edycje, kalendarz został podzielony na trzy części.
Pierwsza część (kalendarium) zawiera 53 zdjęcia, pod każdą datą znajdują się informacje dotyczące wschodu i zachodu słońca, imiona solenizantów, znaki zodiaku oraz nazwy świąt kościelnych, państwowych i międzynarodowych. Są także wzmianki o zdarzeniach historycznych, które miały miejsce na obszarze położonym wokół Babiej Góry.
Część druga składa się w całości z opracowań o charakterze popularno – naukowym, pisanych przystępnym językiem, które z pewnością zainteresują nie jednego miłośnika przyrody.Ciekawe i jakże fascynujące obrazy naszych akwenów wodnych i ich otoczenia ujęte zostały w tematyczne rozdziały.
Trzecią część tworzy rokrocznie rozbudowywany i aktualizowany teleinformator babiogórski. Kalendarz w cenie 25 zł można zakupić w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w Suchej Beskidzkiej ul. Mickiewicza 19, II piętro, pokój nr 47 (budynek Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej).
źródło: UM Sucha Beskidzka