W niniejszym artykule przygotowaliśmy zestaw porad dla każdego, kto chciałby zajmować się sprzedawaniem paliw. Trzeba pamiętać o tym, że otwarcie stacji paliw wcale nie jest takie proste. Dlaczego? Odpowiedź na to oraz wiele innych pytań znajduje się poniżej. Zapraszamy do lektury!
Stacja paliw to miejsce doskonale znane każdemu kierowcy. Tankujemy tam paliwa płynne, takie jak benzyny, olej napędowy czy też gaz płynny. Zdecydowana większość stacji benzynowych funkcjonuje przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ponadto, w tego typu miejscach można również zaopatrywać się w najważniejsze produkty spożywcze oraz akcesoria motoryzacyjne - mowa tutaj o olejach silnikowych, płynach chłodniczych czy małych częściach zamiennych.
Wśród wymagań wstępnych, jakie stoją przed każdym, kto chce otworzyć własną stację paliw, znajduje się przede wszystkim uzyskanie specjalnej koncesji. Dokładne przepisy dotyczące ubiegania się o koncesję na sprzedaż paliw znajdują się w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 roku Prawo energetyczne. Gdy uda nam się uzyskać pozytywną decyzję, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wyda nam stosowną koncesję. Aby móc ubiegać się o koncesję, trzeba spełnić kilka wymogów.
Wśród nich jest mowa o tym, że osoba ta musi posiadać stały adres zamieszkania na terytorium jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Porozumienia o Wolnym Handlu lub Konfederacji Szwajcarskiej. Ponadto, musi również posiadać środki finansowe pozwalające na wykonywanie działalności na odpowiednim poziomie. W przeciwnym razie musi przedstawić dowody na możliwość ich pozyskania. Kolejnym wymogiem jest posiadanie możliwości technicznych, które będą gwarantowały prawidłową realizację działalności gospodarczej. Przedsiębiorca ubiegający się o koncesję na sprzedaż paliw musi też udowodnić, że zatrudni osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych. Kolejnym warunkiem jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w miejscu, gdzie ma się mieścić stacja paliw. Ostatni warunek to brak zaległości w płatności podatków do budżetu państwa.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami polskiego prawa, osoba prowadząca stację paliw może robić to w dowolnej formie - może to być spółka jawna, spółka komandytowa, spółka akcyjna, spółka komandytowo - akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedyną zabronioną formą prowadzenia takiej działalności jest spółka partnerska, z której mogą korzystać tylko i wyłącznie wolne zawody. W zależności od tego, jaką wybraliśmy działalność, musimy ją zarejestrować w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej.
Artykuł powstał przy współpracy z : TSG-solutions.com/pl