Najpierw zacznijmy od tego, czym NIE SĄ suplementy diety, popularnie nazywane inaczej suplami.
Sprzedawane są w formie tabletek, proszku w dawkach i w syropach z miarką. Rozprowadzane są między innymi przez apteki, stąd bierze się powszechne i błędne przekonanie, że suplementy to leki.
Są to środki spożywcze, mające za zadanie uzupełnić (suplementować, wyrównywać) brakujące składniki w organizmie, np.: witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe, rośliny i ich ekstrakty itp.
O dopuszczeniu ich do sprzedaży decyduje w Polsce Główny Inspektor Sanitarny (GIS). Bada suple podobnie, jak każdą inną żywność pod kątem wartości odżywczej i bezpieczeństwa dla zdrowia konsumenta (czyli sprawdza, czy np. nie są przekroczone normy związków metali ciężkich, bakterii, innych niedopuszczonych do spożycia środków i czy ich konsumpcja nie powoduje zagrożenia dla zdrowia i życia).
GIS nie bada suplementów pod kątem ich wartości leczniczych. Tym zajmuje się Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Leków i Środków Biobójczych.
Odpowiedź nie jest prosta. Wszystko zależy od uczciwości producenta oraz dobrze rozumianych rzeczywistych potrzeb konsumenta. Osoba przy prawidłowo zbilansowanej diecie, spożywająca odpowiednią ilość owoców i warzyw nie ma potrzeby suplementowania się dodatkowo wit.C i innymi witaminami i minerałami.
Inaczej jednak ma się rzecz w przypadku osób, u których jest zwiększone zapotrzebowanie na niektóre składniki diety lub też po leczeniu czy w trakcie choroby.
Weganie są zagrożeni niedoborami wit. B12, żelaza, wapnia, kwasów Omega-3. Sportowcy mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminy z A, C i z grupy B.
Niektóre choroby, a w szczególności stosowane leki powodują "wypłukiwanie" lub brak absorpcji do organizmu niektórych niezbędnych składników i minerałów. Stąd też po terapii trzeba je suplementować.
Znane jest również zagrożenie krzywicą dzieci, które mieszkają w klimacie z małą ilością słońca - konieczna jest suplementacja wit. D (kiedyś podawano tran) a także większe zapotrzebowanie na kwas foliowy u kobiet ciężarnych (suplementacja kwasem foliowym).
Przed podjęciem decyzji o suplementacji warto sprawdzić, czy i jakie mamy niedobory określonych składników w organizmie oraz upewnić się, czy dany suplement diety rzeczywiście je zawiera w odpowiedniej ilości. Zawsze najpierw warto zasięgnąć opinii lekarza.
Więcej opinii i informacji na temat suplementów diety znajdziecie: https://maxisuplementy.pl/