Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Jak wygląda proces produkcji brykietu?

Wśród wielu osiągnięć myśli ludzkiej, niezależnie czego one dotyczą, sprawdza się jedna zasada; im coś jest prostsze tym lepiej. W dziedzinie takiej jak energetyka szukanie tanich i prostych rozwiązań to nie lada wyzwanie, biorąc pod uwagę przewidywane prognozy wyczerpania się paliw kopalnych. Zmusza to do szukania alternatywnych źródeł energii. Jednym z takich surowców zaliczanych do biomasy jest brykiet. Jak wygląda jego produkcja?

Brykiet jest materiałem opałowym wytwarzanym z produktów ubocznych gospodarki leśnej, produkcji rolnej i przemysłu drzewnego, takich jak trociny, torf, słoma, wióry, miał drzewny i wiele innych. Krótko mówiąc, do wytwarzania brykietu nadaje się większość rodzajów odpadów pochodzenia drzewnego i roślinnego, choć bardziej cenione są te, których surowcem wyjściowym jest drewno. Brykietom nadaje się najczęściej formę kostek, krążków lub walców. Niekiedy do produkcji brykietu używa się także lepiszczy, czyli spoiwa, które wpływa dodatnio na zwartość masy brykietowej i zapobiega jej kruszeniu się. Przykładowo takim klejem może być ług posulfitowy, skrobia rozpuszczalna, szkło wodne sodowe, lub też bentonit.

Wstępna faza produkcji brykietu polega na zmieleniu odpadów do formy umożliwiającej zbrykietowanie. Maszyny do tego służące takie jak rębaki czy młyny bijakowe wchodzą w skład linii produkcyjnych oferowanych przez www.comerc.pl. Kiedy surowiec organiczny będzie już odpowiednio rozdrobniony, kolejnym etapem obróbki materiału wejściowego jest jego suszenie w suszarni bębnowej, w której czynnikiem suszącym jest gorące powietrze. Wysuszony surowiec wpada następnie do komory, gdzie oddzielany jest od pary wodnej. Masa zostaje także oczyszczona z pyłu. Kiedy lotna frakcja zostanie odprowadzona przez śluzę, materiał kierowany jest do separatora magnetycznego, bądź pneumatycznego, gdzie odbywa się oczyszczenie surowca z drobnych kamieni i kawałków metalu. Po uzyskaniu odpowiedniej frakcji suchy materiał gromadzony jest w silosie. W kolejnym kroku tak przygotowany surowiec transportowany jest specjalnym podajnikiem do zbiornika buforującego. Podajniki mogą być taśmowe, ślimakowe bądź wibracyjne. W zbiorniku ma miejsce mieszanie masy z dodatkowymi składnikami, które mają za zadanie poprawić wydajność kaloryczną przyszłego brykietu. Kolejną fazą jest kierowanie przetworzonego surowca do modułu zasypowego brykieciarki.

Maszyna ta stanowi najważniejszy odcinek procesu produkcyjnego. To w niej w wyniku oddziaływania wysokiego ciśnienia i temperatury dostarczana masa sprasowywana jest na brykiet. Najczęściej spotykanymi obecnie wariantami tych maszyn są brykieciarki mechaniczne oraz hydrauliczne. Na koniec sprasowany brykiet dzielony jest na odcinki o odpowiedniej wielkości. Ostatnim etapem jest zsypywanie gotowego brykietu, paczkowanie i magazynowanie. Składowanie brykietu powinno odbywać się w suchych pomieszczeniach. Tak mniej więcej wygląda cały cykl wytwarzania brykietu. Kompletne linie produkcyjne do wyrobu tego surowca oferuje www.comerc.pl. Umożliwiają one proste, szybkie i stosunkowo niedrogie wytwarzanie owego ekologicznego paliwa.

 
Artykuł przygotowany we współpracy z klientem

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/jak-wyglada-proces-produkcji-brykietu/r9f