Ten rodzaj leasingu poleca się wszystkim, którym zależy na prostych rozliczeniach podatkowych. Odpisów amortyzacyjnych dotyczących przedmiotu umowy dokonuje leasingodawca – ta formalność leży po jego stronie.
Leasing operacyjny daje największe korzyści podatkowe – niezależnie od tego, czy będzie to leasing dla nowych firm, czy też dla przedsiębiorstw długo działających na rynku. Czynsz inicjalny i raty można w całości wliczyć w koszty prowadzonej działalności. Podobnie będzie z opłatami manipulacyjnymi czy prowizjami. Leasing operacyjny poleca się też wszystkim, którzy decydują się na ofertę z wysoką opłatą wstępną. Jeżeli czynsz inicjalny to 40-45% wartości pojazdu, uda się zaliczyć go w koszty w miesiącu jego poniesienia.
Przy leasingu operacyjnym VAT można płacić i rozliczać wraz z kolejnymi ratami. Z tego powodu leasing operacyjny będzie lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą uniknąć naliczenia podatku w pełnej wysokości w momencie zakupu czy dostawy pojazdu. Okaże się to ważne przede wszystkim dla przedsiębiorców dopiero rozpoczynających działalność. Jeżeli interesuje Cię leasing dla nowych firm, odwiedź stronę https://klf24.pl. Możesz sprawdzić tam dostępne warunki i zyskać dostęp do korzystnych ofert finansowania. Doradcy wyszukają też atrakcyjne propozycje dla firm o dłuższym stażu działalności, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby.
Leasing finansowy będzie lepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którym zależy na krótkim czasie trwania umowy. Może być to na przykład 12 miesięcy. Leasing operacyjny ma w tym przypadku ograniczenia (minimum 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu). Brak dowolności w ustalaniu czasu trwania umowy może zniechęcać przedsiębiorców, którzy chcą sfinansować samochody osobowe lub inne relatywnie tanie pojazdy. Jeśli natomiast chodzi o leasing samochodów ciężarowych, dłuższy okres leasingowania okaże się zaletą – spłata dużej kwoty zostanie rozłożona w czasie.
Leasing finansowy będzie bardziej opłacalny dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na opodatkowanie ryczałtem. W jego przypadku wysokość kosztów (których nie wlicza się każdego miesiąca) nie wpływa na wysokość płaconych podatków.
Również dla przedsiębiorców zamierzających skorzystać z amortyzacji na preferencyjnych warunkach leasing finansowy będzie lepszym rozwiązaniem. Poleca się go więc tym, którzy chcą zastosować amortyzację jednorazową dla małych podatników albo amortyzację o podwyższonej stawce, która bywa stosowana dla pojazdów używanych.
W zależności od swoich potrzeb i specyfiki prowadzonej działalności możesz zdecydować się na leasing operacyjny albo finansowy. W przypadku pierwszego z nich uda Ci się wliczyć w koszty uzyskania przychodu całą miesięczną ratę, podobnie jak czynsz inicjalny i inne opłaty związane z umową. Z kolei leasing finansowy pozwoli Ci na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych i dowolne ustalenie okresu leasingowania. Wybór konkretnego rodzaju finansowania warto poprzedzić analizą sytuacji materialnej i podatkowej swojej firmy, by odnieść jak najwięcej korzyści.
Artykuł Partnera