Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Jak sprzedać auto w leasingu? Cesja leasingu w praktyce

Użytkujesz samochód wzięty w leasing, ale z jakiegoś powodu zamierzasz go sprzedać? Z prawnego punktu widzenia jest to możliwe – umożliwia to cesja leasingu. Dowiedz się, na czym polega ten proces i kto może z niego skorzystać.

Cesja leasingu to przejęcie dotychczasowej umowy leasingowej przez nowy podmiot, tj. przeniesienie praw i obowiązków przez dotychczasowego korzystającego na nowego leasingobiorcę. Dochodzi do niej wówczas, gdy obecny leasingobiorca z pewnych powodów nie chce lub nie może kontynuować umowy. Dzięki temu wcale nie musi jej zrywać, narażając się na poważne konsekwencje.

Zacznij od powiadomienia firmy leasingowej

Mimo że cesja leasingu jest prawnie dozwolona, w pierwszej kolejności należy poinformować firmę leasingową o zamiarze scedowania umowy na inny podmiot. Dopiero po otrzymaniu zgody można przystąpić do dalszych działań. Pozwoli to uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące warunków cesji, m.in. wysokości opłaty manipulacyjnej.

Kolejne kroki to:


Cesja leasingu – na jakich warunkach?


Dobra wiadomość jest taka, że cesja leasingu już nie jest traktowana jako zupełnie nowa umowa. Nie rodzi to właściwie żadnych konsekwencji podatkowych – o ile nie doszło do skrócenia czy wydłużenia okresu umowy, przeliczenia wysokości rat leasingowych. Jeżeli zatem nowy leasingobiorca chciałby dokonać zmian, wówczas umowa musiałaby zostać zawarta ponownie – na minimalny okres odpowiadający 40% czasu normatywnej amortyzacji.


Kto może przejąć samochód z umową leasingową?


Tutaj w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń – wszystko zależy wyłącznie od leasingodawcy. Firma będzie musiała bowiem sprawdzić wiarygodność i zdolność kredytową potencjalnego cesjonariusza – w praktyce oznacza to konieczność spełnienia standardowych warunków wymaganych przy zawieraniu nowej umowy leasingowej.


Warto przy tym podkreślić, że cesjonariuszem powinna być inne działające przedsiębiorstwo. Przekazanie prawa własności na osobę indywidualną nieprowadzącą działalności gospodarczej jest właściwie niemożliwe albo bardzo utrudnione.


Cesja leasingu – kiedy jest korzystna?


Cesja leasingu może być korzystnym rozwiązaniem szczególnie dla leasingobiorców, którzy:


Jeżeli planujesz wziąć samochód w leasing, ale nie wykluczasz, że po 3 latach użytkowania będziesz chciał wymienić pojazd, wcale nie musisz rozważać cesji. Weź pod uwagę Leasing SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w ofercie Toyota Leasing. Umowa może trwać tylko 3 lata, a po tym czasie możesz wymienić pojazd na nowy przy minimalnych formalnościach – bez poszukiwania potencjalnego cesjonariusza.

Artykuł Partnera

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/jak-sprzedac-auto-w-leasingu-cesja-leasingu-w-praktyce/818