Wiele związków znanych człowiekowi może jednocześnie stanowić zagrożenie, ale z drugiej strony ma także zastosowanie w medycynie – taki jest także botox, czyli w spolszczonej pisowni botoks lub jad kiełbasiany.
Czym dokładnie jest botox? Jakie posiada zastosowanie? Czy może skorzystać z niego każdy? Gdzie można skorzystać z zabiegów na jego bazie bez ryzyka?
Toksyna botulinowa, inaczej botox, botoks czy też jad kiełbasiany jest związkiem o toksycznym działaniu, który produkowany jest przez bakterie Clostridium botulinum – laseczki jadu kiełbasianego.
To silna neurotoksyna, która w wysokich dawkach jest trująca dla organizmu człowieka. Odkryto jednak, że w mniejszych stężeniach toksyna botulinowa może pomóc w leczeniu szeregu schorzeń.
Działanie botoksu polega przede wszystkim na zablokowaniu przewodnictwa zachodzącego pomiędzy nerwem a mięśniem, co prowadzi do porażenia skurczu mięśnia. Działanie to nie jest jednak trwałe – zablokowane połączenia stopniowo ulegają odbudowie. a ruch mięśnia powraca.
Ze względu na takie działanie botox znalazł szerokie zastosowanie w medycynie, między innymi przy leczeniu skurczów powiek i twarzy, przy nadmiernej spastyczności mięśni czy przy schorzeniach związanych z tikami nerwowymi. Ostatnio toksyna botulinowa stosowana jest też jako sposób na leczenie ciężkich migren.
Najczęściej jednak botoks kojarzy się z zabiegami upiększającymi, które oferuje nam medycyna estetyczna, czyli dziedzina medycyny skoncentrowana na poprawie wyglądu pacjentów.
Toksyna botulinowa to jeden z najskuteczniejszych sposobów na usuwanie zmarszczek mimicznych, czyli tych, które powstają wskutek ruchu mięśni twarzy.
Poprzez swoją specyfikę działania botoks powoduje zablokowanie ruchu mięśni, które odpowiadają za powstawanie zmarszczek. W rezultacie dochodzi do zniwelowania widoczności zmarszczki, a nawet jej całkowitego zaniku. Umiejętnie wykonany zabieg nie powoduje jednocześnie zaburzenia ruchu mięśni w innych partiach twarzy, dlatego nie ma wtedy „efektu maski”.
Wstrzyknięcie botoksu polecane jest na:
Zabieg wstrzyknięcia botoksu jest szybki i najczęściej nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Nie wymaga także specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.
Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie dolegliwości, na przykład miejscowe obrzęki, zaczerwienienie skóry, niemniej jednak najczęściej zanikają one po kilku dniach. Należy pamiętać także, aby po zabiegu nie masować skóry, unikać opalania się, sauny, basenu.
Efekty wstrzyknięcia botoksu utrzymują się najczęściej przez około 3-6 miesięcy, ale u wielu pacjentów zauważane są nawet do 9-12 miesięcy. Gdy zmarszczki zaczynają powracać, zabieg można powtórzyć. Najczęściej każdy kolejny zabieg pozwala na wydłużenie czasu widoczności jego rezultatów.
Gdy problemem pacjenta są nie tylko zmarszczki mimiczne, ale także starzenie się skóry, oprócz botoksu stosuje się także kwas hialuronowy, który działa jak wypełniacz. Daje natychmiastowy efekt odmłodzenia, niweluje zmarszczki, dodaje objętości, a także poprawia poziom nawilżenia skóry.
Botox to jednak nie tylko skuteczne usuwanie zmarszczek – toksyna botulinowa to również skuteczne leczenie nadpotliwości, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
Nadmierna potliwość może być poważnym problemem, który wpływa na jakość życia. Pocące się pachy, a także dłonie, stopy mogą przeszkadzać w nawiązywaniu kontaktów z innymi osobami, obniżać poczucie wartości, a także powodować kompleksy.
Leczenie nadpotliwości z wykorzystaniem botoksu polega na ostrzykiwaniu miejsc, w których pojawia się problem, na przykład
pach. Botoks powoduje wtedy miejscowe zablokowanie działania gruczołów potowych, dlatego też dochodzi do znacznego zmniejszenia albo całkowitej eliminacji pocenia się. Procedura ta nie jest jednocześnie szkodliwa dla zdrowia.
U większości pacjentów leczenie nadpotliwości z wykorzystaniem botoksu daje bardzo dobre efekty – pocenie się jest zablokowane nawet na 6-12 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji. Następnie pocenie zaczyna powracać – można wtedy wykonać zabieg kolejny raz.
Leczenie nadpotliwości z wykorzystaniem botoksu pomogło już wielu osobom, które dzięki tej procedurze mogą znów cieszyć się komfortem życia – bez potrzeby stosowania silnych środków antyperspiracyjnych, które także nie zawsze dają oczekiwane efekty.
Przeciwwskazania do skorzystania z botoksu:
Aby zabieg z wykorzystaniem botoksu, na przykład usuwanie zmarszczek czy leczenie nadpotliwości, okazał się skuteczny i bezpieczny, należy wykonać go w dobrej klinice czy gabinecie medycyny estetycznej.
Niestety, coraz częściej można usłyszeć o przypadkach prowadzenia zabiegów przez niewykwalifikowane osoby. Takie procedury często kończą się poważnymi infekcjami skórnymi, a nawet deformacjami.
Do skorzystania ze swojej oferty zabiegów wykorzystujących botox zaprasza Klinika Medycyny Estetycznej Bona Dea z Krakowa. To właśnie tam można skorzystać z wysokiej klasy usług prowadzonych przez najlepszych lekarzy medycyny estetycznej.
Artykuł Partnera