Dzięki aparatom ultrasonograficznym, czyli USG można wykonać dokładną diagnostykę obrazową wielu narządów. Badania USG służą również do oceny stanu piersi – USG piersi pozwala na wczesne wykrycie różnych zmian.
Jakie są główne wskazania do badania ultrasonograficznego piersi? Jak wykonuje się badania USG piersi? Czy do badania należy się specjalnie przygotować? W końcu, gdzie można z niego skorzystać?
Badanie ultrasonograficzne piersi, czyli badanie USG piersi ma na celu ocenę tkanek gruczołu sutkowego i ewentualnych zmian patologicznych.
Do badania stosuje się aparaty USG ze specjalną końcówką – emitowane przez urządzenie fale ultradźwiękowe uwidaczniają wtedy obraz tkanek miękkich i prezentują je na ekranie aparatu do USG.
Badanie USG jest badaniem bezpiecznym, bezbolesnym, które może być prowadzone także u kobiet w ciąży i karmiących.
Wskazania do wykonania badania USG piersi:
- dolegliwości bólowe piersi
- zmiany wyczuwalne w piersiach przez skórę
- wycieki z brodawki sutkowej
- występowanie nowotworów w wywiadzie rodzinnym
- stosowanie hormonalnej terapii zastępczej
- badania kontrolne po wcześniej wykrytych zmianach łagodnych
Badanie USG piersi nie wymaga szczególnego przygotowania od pacjentki. Gdy badanie to lub badania powiązane, na przykład mammografia, biopsja, były prowadzone wcześniej i pacjentka otrzymała wyniki, warto także zadbać je na kolejne badanie.
Lekarz wykonujący badanie prosi o zdjęcie ubrań i bielizny i położenie się na plecach na łóżku przy aparacie do USG. Następnie na piersi oraz na głowicę aparatu nakłada się specjalny żel. Potem lekarz przykłada głowicę do piersi i prowadzi ją w górę i w dół. Badanie najczęściej obejmuje także węzły chłonne pod pachami.
Po zakończonym badaniu można wytrzeć piersi i ubrać się. Lekarz wykonuje odpowiednie wydruki badania. Można również zadać mu nurtujące nas pytania.
Piersi bada się z wykorzystaniem dwóch typów procedur – to USG piersi albo mammografia. Czy badania te mogą być stosowane zamiennie?
Badanie ultrasonograficzne piersi prowadzone jest przede wszystkim u kobiet młodszych, u których w piersiach dominuje tkanka gruczołowa. Z kolei tkanka tłuszczowa, która dominuje u kobiet starszych, daje ciemniejszy obraz na aparacie USG, dlatego zaleca się wykonanie badania mammograficznego.
Mammografia jest rekomendowana także w określonych przypadkach u kobiet młodszych – o skierowaniu na badania konkretnego typu decyduje lekarz.
Obecnie badanie USG piersi można wykonać zarówno na NFZ, jak również prywatnie.
Badania finansowane przez NFZ można przeprowadzić w wybranych gabinetach posiadających podpisany kontrakt z NFZ – aby z nich skorzystać, należy posiadać opłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Minusem jest dość długi czas oczekiwania na badanie, który może wynosić nawet kilka tygodni w zależności od placówki.
Właśnie dlatego wiele kobiet decyduje się na wykonanie badania USG prywatnie – można skorzystać z niego podczas wizyty w gabinecie ginekologa albo można zrobić je w prywatnej pracowni USG.
Do skorzystania ze swojej oferty badań USG piersi zaprasza Przychodnia Zdrowia Centrum Medyczno-Diagnostyczne Prima Med z Krakowa.
Artykuł Partnera