Obróbka laserowa staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w wielu branżach przemysłowych. Taka metoda termicznego oddziaływania na dany materiał jest procesem złożonym, na który mogą składać się – sublimacja, topienie czy wypalanie. Jednak korzystając z takiej metody obróbki dobrze jest mieć świadomość o jej wadach i zaletach. Poznaj je!
Jakimi zaletami cechuje się cięcie laserem?
Atutów cięcia laserem jest naprawdę wiele. Taka właśnie forma obróbki różnych materiałów niesie za sobą wiele korzyści, które bezpośrednio można zauważyć w popularnych procesach przemysłowych. Oto najważniejsze z nich:
- - Przede wszystkim na cięcie laserem nie potrzeba wiele czasu. Wystarczy dosłownie kilka sekund, aby zrealizować ten proces i bardzo szybko wykonać wiele czynności. Proces cięcia laserowego przebiega wręcz ekspresowo, a większość wytworzonych w taki sposób komponentów nadaje się do użycia lub instalacji na kilka chwil po wycięciu.
- - Jednocześnie, ta szybkość obróbki, pozwala uzyskać niezwykle efektywny i precyzyjny efekt. Taka dokładność przejawia się przede wszystkim w tym, że niemal w stu procentach można odtworzyć pierwotny projekt, który został określony w ustalonym na początku planie działań.
- - Dzięki skorzystaniu z cięcia wiązką laserową, można zminimalizować ilość materiału, który ulega zmarnowaniu. Taka oszczędność pozwala zoptymalizować cały proces i wykorzystać pozostałe materiały w przyszłości. Wszystko to możliwe jest dzięki cienkiej szczelinie cięcia.
- - W odniesieniu do cięcia laserem nie jest potrzebne dokonywanie dodatkowej obróbki materiałów. Przetworzone powierzchnie są przecięte wręcz idealnie. Nie ma tam żadnych nierówności, są za to całkowicie gładkie i jednolite. Fakt ten bezpośrednio wpływa na skrócenie czasu obróbki tych materiałów, bowiem po wykonaniu właściwego procesu cięcia, nie trzeba tracić dodatkowych minut na czyszczenie ciętej powierzchni.
- - Ponadto proces cięcia laserowego jest metodą, która opiera się na wykorzystywaniu nowoczesnych technologii. Dzięki temu cały czas możliwe jest udoskonalanie tej metody i dostosowywanie ich do potrzeb współczesnego rynku oraz przemysłu. Wpływa to na niesłabnącą popularność takiego sposobu obróbki.
- - Ogromną zaletą obróbki laserowej jest fakt, że można wykorzystywać ją w odniesieniu do wielu rodzajów materiałów. Da się przecinać różne gatunki stali, miedź, aluminium, stopy różnych metali, a nawet tworzywa sztuczne, czy też szkło lub drewno. Taka uniwersalność sprawia, że z cięciem laserowym można spotkać się w wielu branżach i jej sektorach.
- - Podczas termicznej obróbki materiałów można spotkać się z sytuacją, w której zbyt wysoka lub za niska temperatura w negatywny sposób wpływa na stan obrabianej powierzchni. Aby tego uniknąć warto zastosować właśnie cięcie laserowe, w przypadku którego obszar oddziaływania termicznego jest niezwykle wąski.
Jakie wady ma obróbka laserowa?
Słabe strony cięcia laserem wiążą się przede wszystkim ze sferą ekonomiczną. Bowiem taka metoda obróbki materiałów jest jedną z najdroższych, z jakimi można się spotkać. Zakup, użytkowanie, konserwacja oraz ewentualna naprawa sprzętu do obróbki laserowej to pokaźna inwestycja. Ilość pieniędzy, jaką trzeba przeznaczyć na ten cel dla wielu może być jednak nieco za duża. Szczególnie dla podmiotów gospodarczych – firmy, czy przedsiębiorstw, które dopiero wdrażają się na danym rynku lub po prostu nie dysponują odpowiednią ilością środków finansowych. Alternatywną może okazać się chociażby wypożyczenie takiego sprzętu, czy też skorzystanie z pomocy firmy świadczącej tego typu usługi. Pozwala to zaoszczędzić niemałą kwotę. Jednak sam zakup wszystkich niezbędnych przyrządów to dopiero początek. Dodatkowe koszty są bowiem związane z kursami i szkoleniami, które odbyć muszą pracownicy firmy, do których obowiązków będzie należało obsługiwanie maszyn oraz kontrolowanie całego procesu. Niezbędne do tego są wysokie kwalifikacje i uprawnienia, które posiadać może jedynie doświadczona i wykształcona kadra inżynierska. Jednak konieczne jest zwrócenie uwagi także na pewne ograniczenia dotyczące cięcia laserowego. Wiążą się one chociażby z grubością płyt, z których cięciem bez przeszkód może poradzić sobie urządzenie do obróbki laserowej. Istnieje tu pewna prawidłowość ukazująca, że im grubszy materiał, tym większe trudności z precyzyjnym cięciem mogą się pojawić. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli w danej branży obrabia się przede wszystkim twarde oraz grube materiały.
Podsumowanie
Wybierając pośród różnorodnych metod obróbki w przemyśle trudno jest zdecydować się na sposób, który będzie w pełni idealny. Powodem tego jest fakt, że nie istnieje forma cięcia materiałów wyróżniająca się tylko i wyłącznie samymi mocnymi stronami. Każde rozwiązanie wiąże się również z występowaniem kilku wad. Jednak w przypadku omówionego powyżej cięcia laserowego, bez dwóch zdań można stwierdzić, że taka forma obróbki niesie za sobą o wiele więcej korzyści niż ma to miejsce w odniesieniu do innych technologicznych procesów tego typu.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą cięcia laserowego firmy EL-BOX