W plebiscycie POLREGIO, zorganizowanym z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, REGIObohaterem województwa małopolskiego został ppłk Ludwik Iwaszko. Pierwszy pociąg z jego wizerunkiem wyjechał 29 marca 2019 roku o godzinie 17:37 ze stacji Sucha Beskidzka do stacji Żywiec.
Kampania REGIObohater miała na celu uhonorowanie i podkreślenie roli regionalnych bohaterów w walce o odzyskanie niepodległości przez Polskę. Hasło przyświecające kampanii REGIObohater brzmiało „Polska jest silna siłą regionów”, a w trakcie trwania akcji na dedykowanej stronie internetowej www.regiobohater.pl można się było zapoznać z biogramami 100 osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz miały szczególny wkład w budowanie polskości pośród lokalnych społeczności. Następnie z owej setki wybranych zostało 16 bohaterów, którzy zostali patronami poszczególnych województw.
-Cieszymy się, że inicjatywa REGIObohater spotkała się z takim zainteresowaniem i ciepłym odbiorem, a przede wszystkim, że dzięki niej byliśmy w stanie przedstawić szerszej publiczności wizerunki regionalnych bohaterów, znanych często tylko w lokalnych społecznościach. Teraz możemy obserwować efekty naszego wspólnego działania, podróżując pociągami oznaczonymi REGIObohaterem, które kursować będą po całej Polsce - mówi Krzysztof Zgorzelski, Prezes Przewozów Regionalnych.
Kampania REGIObohater była objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Z kolei partnerem akcji była Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”, a partnerem medialnym Grupa Wydawnicza Polska Press.
REGIObohater województwa małopolskiego to Ludwik Iwaszko – podpułkownik Wojska Polskiego, zapomniany bohater walk o oswobodzenie Krakowa w październiku 1918 roku. Pochodził ze Lwowa. Brał udział w I wojnie światowej, dostał się do niewoli rosyjskiej, z której zbiegł. 31 X 1918 roku obok Antoniego Stawarza i Franciszka Pustelnika był jednym z przywódców akcji, która doprowadziła do wyzwolenia Krakowa z rąk austriackich. To on zażądał od warty austriackiej przekazania odwachu w polskie ręce, a potem przemówił do wiwatujących tłumów. Brał także udział w przygotowaniu odsieczy dla walczącego z Ukraińcami Lwowa i w wojnie polsko- bolszewickiej, a także w III powstaniu śląskim. Po klęsce wrześniowej w 1939 roku znalazł się na Węgrzech, gdzie brał czynny udział w organizowaniu przerzutu polskich żołnierzy na Zachód. Jest pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.