Aż 17,5 proc. - taki wskaźnik wzrostu zadziwia nawet największych optymistów branży samochodowej. Dynamika rozwoju wynajmu aut - w tym przypadku w układzie długoterminowym - została zaprezentowana przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów [1]. Dotyczy tempa wzrostu rok do roku w ostatnim kwartale. Zaskakująca popularność wynajmu długoterminowego samochodów to oczywiście efekt inwestycji w finansowanie aut służbowych. Wynajem pojazdów w ramach długoterminowego użytkowania zaskoczył też analityków firmy badawczej IBRM Samar; według jej danych ten sektor wzrósł aż o ponad 20 proc [2]. Dzieje się tak mimo sporej presji cenowej przez rywalizację wielu graczy rynkowych.
Na zdjęciu: podział rynku wypożyczalni samochodowych w Polsce według stanu na rok 2015 (mat. rentcar.pl)
Wspomniane wzrosty to skutki korzyści, jakie odnoszą klienci wynajmujący pojazdy. W formacie biznesowym to przede wszystkim ograniczenie formalności. Firma decydująca się na wynajem długoterminowy nie angażuje się w nadmierne koszty i zachowuje racjonalną politykę wydatkową. Jednocześnie, dzięki szerokiemu zestawieniu ofert na rynku, może swobodnie dostosować typ i rodzaj wynajmowanych samochodów do własnych potrzeb. Nie ma tu już ograniczeń; firmy oferujące wypożyczenie samochodu są w pełni dostosowane do najbardziej nietypowych i ekscentrycznych założeń klientów.
Nawet jeśli spojrzeć na wypożyczenie samochodu nie w kontekście długoterminowy, a jednostkowym - zestawienie namacalnych korzyści jest spore.
Główna zaleta to niewielkie koszty. Cena wynajmu podstawowego auta klasy A - chociażby Renault Megane czy Forda Focusa - możliwy jest już od 120 zł brutto za dobę przy czym rezerwując pojazd z dużym wyprzedzeniem i na większą liczbę dni można liczyć na rabaty. Często występujący mit to wizja wysokich kosztów w przypadku wynajmu auta klasy wyższej Audi A4, doskonałej jakości AllRoad 4x4, do dyspozycji - również dla klienta prywatnego - jest już poniżej 300 zł za dobę, a więc w cenie niższej niż np. wynajem prywatnego auta z kierowcą na uroczystość rodzinną.
Za atrakcyjnym cennikiem idzie też uniwersalność i swoboda. Firmy zajmujące się wypożyczaniem aut w swojej ofercie posiadają nie tylko pojazdy kompaktowe, które są idealne do jazdy po mieście. Firmy wynajmujące auta konsekwentnie inwestują w coraz lepszą - a zarazem zróżnicowaną - flotę pojazdów. W efekcie oferta rozrasta się o pojazdy często bardziej specjalistyczne. To m.in. samochody luksusowe, auta terenowe przystosowane do poruszania w utrudnionych warunkach czy minivany.
Szczególnie popularny jest wynajem właśnie tych ostatnich - samochodów wieloosobowych i doskonale dostosowanych do dłuższych tras. Poczucie komfortu i bezpieczeństwa sprawia, że 8- czy 9-osobowe samochody wypożyczane są przez całe rodziny. Wakacyjne wyjazdy - zarówno krótkie jak i wielodniowe - realizowane są nie własnymi pojazdami osobowymi, ale wygodniejszymi, mieszczącymi całą familię vanami. Paradoksalnie, takie rozwiązanie często bywa z punktu widzenia rodziny korzystniejsze finansowo. Przejazd na kilkudniowy wypad na Mazury swoimi autami to zaangażowanie minimum dwóch kierowców oraz podwójne koszty eksploatacyjne - paliwa czy kilometrów nabitych na licznik prywatnego pojazdu. Wynajem minivana daje większą elastyczność i relatywnie niższe koszty. Idzie za tym zdecydowanie większa satysfakcja ze wspólnego wyjazdu rodzinnego.
Warto jednak pamiętać, że wypożyczalnia wypożyczalni nierówna - obok wysokiej jakości firm znaleźć można również podmioty o niewielkiej wiarygodności lub przeszacowanych cenach. Na co zwrócić uwagę porównując oferty dziesiątek wypożyczalni? Nie można ograniczać się wyłącznie do samej floty pojazdów, choć ona ma szczególne znaczenie dla każdej osoby planującej wynajem samochodu. Niemniej istotne są warunki współpracy. Dobra wypożyczalnia samochodowa powinna zaoferować klientowi pełną swobodę i poczucie, że dane auto rzeczywiście na określony czas pozostaje do jego dyspozycji. Warto zadbać o to, by cena podawana była bez ukrytych kosztów - kolejnych dopłat, które mogą zmienić cennik wynajmu.
Taki sposób działa np. carmines.pl - wypożyczalnia, dla której kwota widoczna w cenniku jest ostateczna - dlatego na wynajmującego nie czekają żadne dodatkowe, ukryte opłaty. Ważne jest także, by firma wynajmująca przekazywała auto bez limitu kilometrów. To ważne w kontekście np. wyjazdu wakacyjnego lub wykorzystania auta podczas rozrywki, jakie daje city-break.
Coraz częściej klienci zwracają uwagę na możliwość pozostawienia samochodu w dowolnym miejscu. Logistyka i ograniczenie formalności jest ważne zarówno dla klienta biznesowego jak i prywatnego. Podstawienie samochodu pod adres oczekiwany przez odbiorcę to już standard. Staje się nim też rozwiązanie odwrotne: odbiór pojazdu w miejscu wskazanym nie przez firmę, ale właśnie wynajmującego. W ten sposób nie jest on zobligowany do szukania możliwości powrotu do domu.
[1] https://pzwlp.pl/aktualnosci/17-5-wzrost-rynku-wynajmu-dlugoterminowego-aut-w-2018-roku-branza-ustanowila-kolejny-rekord
[2] https://moto.rp.pl/finanse/21274-wynajem-dlugoterminowy-aut-rosnie-sile