Przepis ten znacznie ułatwia życie podatnikom. Dzięki niemu mogą oni zapłacić nieco mniejszą wysokość stawki VAT, biorąc pod uwagę różnicę pomiędzy Polską a Niemcami. W Polsce stawka tego podatku wynosi 23 procent. Dla porównania w Niemczech jest ona aż o 4 punkty procentowe niższa. Różnica ta jest w przypadku amerykańskich samochodów bardzo istotna, a jej wartość jest często wyższa, niż koszt transportu z Niemiec do Polski.
Z punktu widzenia przepisów prawnych, stawka VAT nie jest zależna od wieku samochodu i zawsze wynosi 23 lub 19 procent. Inaczej sprawa ma się w przypadku samochodów o wartości zabytkowej, lub tak zwanych klasyków. W takiej sytuacji podatnik płaci znacznie mniej, bo zaledwie 9 procent podatku. Warunek jest jeden - auto musi mieć minimum 30 lat.
Na zmianę stawki VAT nie ma wpływu stan auta. Niezależnie czy kupimy pojazd luksusowy, czy tzw. "złom" stawki pozostaną takie same.
Istnieje jednak możliwość zmniejszenia stawki VAT na zasadzie tzw. mienia przesiedleńczego. Z tej opcji mogą skorzystać te osoby, które co najmniej rok mieszkały na terenie USA i przez pół roku posiadały na własność określony pojazd. W takiej sytuacji, przywóz auta do Polski będzie wiązał się z zapłatą zaledwie 9 procent stawki VAT.
Opcjonalnie można skorzystać ze 100 - procentowego zwrotu podatku VAT, aczkolwiek dotyczy to tylko... właścicieli czeskich firm. Oczywiście Polak może założyć firmę w Czechach a następnie sprowadzić auto. Z oczywistych względów jest to jednak sytuacja bardzo złożona i skomplikowana.
Odpowiedź na pytanie jaka wysokość VAT na auta z USA będzie obejmowała konkretnego podatnika nie jest prosta. Zwłaszcza, że przepisy - choć jednoznaczne - umożliwiają skorzystanie z wielu różnych furtek.
Źródło:
https://usaimport.pl/
http://autazusa.pl/
https://sprowadzanie-aut.pl/