W piątek w Sali Rycerskiej Zamku Suskiego odbyły się konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania Rynku i jego otoczenia. Jak wygląda koncepcja architektoniczno – urbanistyczna rewitalizacji suskiego Rynku?
Koncepcja architektoniczno – urbanistyczna została opracowana przez biuro projektowe AGE Architektura – Andrzej Gacek z Krakowa. W czasie prezentacji w Sali Rycerskiej suskiego zamku projektanci przedstawili najważniejsze założenia projektu.
Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć widoki perspektywiczne Rynku, oraz zgłaszać swoje spostrzeżenia i uwagi do prezentowanego opracowania.
Obszar objęty opracowaniem dotyczy nie tylko najbliższego otoczenia Rynku, ale także terenów położonych przy ul. Nieszczyńskiej, Piłsudskiego, oraz obszarów usytuowanych na przeciwległym brzegu Stryszawki w rejonie skrzyżowania ulic Zamkowej i Juliusza hr. Tarnowskiego.
Zakres zmian przestrzennych zawarty w koncepcji architektoniczno – urbanistycznej jest niezwykle szeroki, obejmuje m.in. rozbudowę płyty głównej, wymianę posadzki, przebudowę parkingów oraz nawierzchni ulic, a nawet częściową zmianę organizacji ruchu w centrum miasta.
W nawiązaniu do dawnej fizjonomii suskiego Rynku, w opracowaniu przewidziano odsłonięcie fragmentu „Młynówki”, oraz zaproponowano szereg rozwiązań architektonicznych, których celem jest ekspozycja historycznej zabudowy i ukazanie zabytkowej przestrzeni w nowoczesnej interpretacji.
Jak można było się spodziewać, w trakcie spotkania najwięcej emocji wśród mieszkańców, wywołała proponowana koncepcja wyłączenia z ruchu części ulicy Rynek. Jak zapewnili projektanci na tym fragmencie Rynku po którym teraz przebiega droga w kierunku Zamku, a miałby zostać wyłączony z ruchu, byłaby możliwość okazjonalnego przejazdu samochodów, gdyż projekt przewiduje taką nawierzchnię po której możliwy będzie ruch pojazdów.
Jednak ta koncepcja zamknięcia części ulicy, będzie możliwa tylko wtedy, gdy wzdłuż torów uda się przedłużyć ulicę Nieszczyńskiej tak, że połączy się ona z ulicą Mickiewicza w rejonie Pawilonu Handlowego Pod Wiązem.
- A co z prywatnymi kamienicami?, czy w związku z rewitalizacja dostaniemy jakieś fundusze na ich remont - pytali mieszkańcy suskiego Rynku.
-Na chwilę obecną projekty unijne nie przewidują dofinansowania do remontu prywatnych nieruchomości. Jednak dla tych którzy zdecydują się na remont, Gmina oferuje różnego rodzaju zwolnienia z podatku - powiedział burmistrz miasta Stanisław Lichosyt.
Zaprezentowana koncepcja to dopiero początek drogi do rewitalizacji suskiego Rynku. Szacowany koszt przebudowy tej części miasta to kilkadziesiąt milionów złotych, dlatego konieczne będzie pozyskanie na ten cel środków z funduszy unijnych.
RZUTY PERSPEKTYWICZNE RYNKU NA NASZYM PROFILU WWW.FACEBOOK.COM/POWIATSUSKI24