Depilacja laserowa polecana jest przede wszystkim, gdy tradycyjne metody depilacji wywołują podrażnienia skóry. Stanowi ona bowiem bardzo dobre rozwiązanie u osób, u których widoczna jest tendencja do wrastania włosów. Dzięki depilacji laserowej usuwa się trwale niechciane owłosienie. Oczywistym jest, że efekt nie pojawia się od razu. Należy bowiem skorzystać z kilku zabiegów. Przed pierwszym zabiegiem zalecane jest przeprowadzanie dermokonsultacji, która wskaże czy możliwe jest poddanie się depilacji laserowej. W celu zachowania całkowitego bezpieczeństwa, wykonuje się także próbę laserową na niewielkiej powierzchni skóry.
Depilacja laserowa a schorzenia
Pomimo, iż depilacja laserowa jest bardzo popularna, ten rodzaj usuwania owłosienia nie zawsze jednak może być przeprowadzony. Istnieje wiele przeciwwskazania do wykonania. Wśród nich można wyróżnić w szczególnośći: przebyte choroby nowotworowe, okres ciąży, infekcje wirusowe, grzybicze oraz bakteryjne. Ponadto opalona skóra, cukrzyca, łuszczyca, wstawiony rozrusznika serca, mogą wywoływać nieprawidłowe reakcje organizmu. Nie jest także wskazane wykonywanie tego rodzaju depilacji w krótkim czasie po zabiegach chirurgicznych.
Depilacja laserowa a leki
Jednym z przeciwwskazań do depilacji laserowej jest zażywanie leków i ziół światłouczulających. I tak na dwa tygodnie przed tym zabiegiem nie należy spożywać medykamentów zawierających w składzie ziele dziurawca, nagietka, skrzypu polnego, szałwii, czy bratka. W przypadku terapii retinoidami, konieczna jest półroczna przerwa między jej zakończeniem a planowaną depilacją.
Ponadto nie zaleca się również wykonywać depilacji laserowej, w okresie przyjmowania antybiotyków. Organizm jest wówczas osłabiony tą kuracją i trudno jest przewidzieć jego reakcje.
Na zakończenie warto dodać, że poza przeciwwskazaniami związanymi ze zdrowiem, należy pamiętać również o kilku innych. Do zabiegu laserowej nie można przystąpić po wykonaniu depilacji woskiem, pesetą oraz depilatorem. Należy bowiem wówczas odczekać przynajmniej 4 tygodnie przed zabiegiem laserowym. Ponadto wykonanie zabiegu wyklucza posiadanie opalenizny, nawet tej uzyskanej samoopalaczem. Zaleca się minimalną przerwa po opalaniu wynoszącą około 6 tygodni. Kolejnym warunkiem jest odstawienie przynajmniej na 4 tygodnie przed zabiegiem kremów i maści zawierających w składzie witaminę A i E.
Artykuł Partnera