Najlepszy termin przycinania gałęzi różni się w zależności od gatunku rośliny. Jeśli przeprowadzisz ten zabieg o nieodpowiedniej porze, zamiast wspomóc swoje rośliny, możesz im zaszkodzić.
Warto zapamiętać, że gatunki kwitnące latem i jesienią lub zawiązujące pąki kwiatowe na pędach tegorocznych należy przycinać wiosną. Z kolei rośliny kwitnące wiosną albo zawiązujące pąki kwiatowe na pędach zeszłorocznych przycina się tuż po kwitnieniu lub w lecie.
Więcej na: rolmarket.pl
Przycinanie drzew zawsze należy rozpoczynać od usunięcia gałęzi zacieniających koronę. Te, które zachodzą na siebie nawzajem lub znajdują się w bardzo bliskiej odległości, trzeba skrócić. Tak samo jak te, które rosną do środka korony, a nie na zewnątrz. Można się także pokusić o wycięcie jednego z dwóch krzyżujących się pędów.
Duże znaczenie ma odpowiednia technika przycinania gałęzi. Powinno się je ciąć pod kątem 45 stopni. Gałęzie tnie się w miejscu tuż za zgrubieniem nasadowym, nazywanym także obrączką. Z kolei nowe pędy skraca zazwyczaj o 1/3, maksymalnie 2/3, tnąc za żywym pąkiem.
Przycinanie drzew nie będzie efektywne bez narzędzi, które wspomogą ten zabieg. Czym zatem powinna charakteryzować się idealna piła do gałęzi? Przede wszystkim – specjalnym uzębieniem, które zapewnia skuteczne cięcie gałęzi. Ostrze powinno być wykonane z wysokogatunkowej stali, co będzie gwarancją jego wytrzymałości. Zwróć uwagę również na uchwyt narzędzia. Jego ergonomiczny kształt umożliwi Ci wygodną pracę.
Jakich drzew i krzewów NIE przycinać?
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że nie wszystkie gatunki drzew i krzewów należy przycinać. Należą do nich głównie rośliny ozdobne (np. różaneczniki, ogniki, magnolie, oczary, klony palmowe, perukowce). Po cięciu wolno się one regenerują i przez długi czas nie odzyskują estetycznego kształtu. W najgorszych przypadkach przycinanie może się skończyć ich zamieraniem. Dlatego radzimy ograniczyć się jedynie do sanitarnego cięcia – usuwania chorych, uszkodzonych oraz przemarzniętych pędów.
Artykuł Partnera