Depilacja laserowa to zabieg mający na celu trwałe usunięcie owłosienia. Pierwsze zabiegi tego typu wykonywano już w latach 60-tych XX wieku, ale dopiero współczesne kobiety mają możliwość skutecznego i równocześnie maksymalnie bezpiecznego trwałego usuwania zbędnych włosków. Depilacja laserem to metoda, po którą sięgamy coraz częściej! Dlaczego? Jak to działa?
Słowo "depilacja" używane jest w odniesieniu do niemal wszystkich metod usuwania zbędnego owłosienia, bez względu na ich skuteczność i trwałość. Można więc włosy depilować za pomocą: zimnego lub gorącego wosku, pianek, żelów i past do depilacji chemicznej, pęsety, bądź mechanicznego depilatora. Włosy można również golić - to metoda najbardziej popularna, najszybsza i najmniej inwazyjna, ale również dająca krótkotrwały efekt (w większości przypadków włosy odrastają już po 12 - 24 godzinach).
Jedną z niewielu metod stosowanych w profesjonalnych salonach kosmetycznych, pozwalającą na trwałe usunięcie włosów jest zastosowanie lasera. Metoda ta nazywana jest depilacją laserową, choć, chcąc być maksymalnie poprawnym w nazewnictwie, powinniśmy ją opisywać jako epilację (w przeciwieństwie do depilacji - epilacja daje trwałe efekty).
Depilacja laserowa przeprowadzana jest za pomocą lasera. Wiązka światła kierowana jest na włos i jego cebulkę. Światło pochłania melanina, czyli barwnik włosa, którego największe stężenie jest właśnie w cebulce włosowej. W procesie termolizy powstaje energia termiczna, która niszczy włos i jego cebulkę. Najczęściej zniszczenie to ma charakter nieodwracalny, co skutkuje likwidacją danej cebulki, a co za tym idzie - trwałym usunięciem włosa, który w tym miejscu wyrastał.
Depilacja laserowa wymaga najczęściej zastosowania serii zabiegów (najczęściej 3-5) na daną partię ciała, co pozwala na skuteczne usunięcie wszystkich włosków z poddawanego zabiegom obszaru. Dlaczego? Otóż wiązka światła niszczy przede wszystkim włosy będące w fazie wzrostu, a włosy nie rosną przecież równocześnie. W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie zabiegu utrwalającego po około 2-3 latach od depilacji laserowej.
Depilacja laserem odznacza się bardzo wysoką skutecznością, której poziom zależy jednak od kilku czynników. Zdecydowanie łatwiejsze do usunięcia są włosy ciemne i grube, a sam zabieg jest mniej bolesny u osób z jasną karnacją. W ekstremalnych przypadkach ciemna lub bardzo ciemna karnacja może wręcz uniemożliwić przeprowadzenie skutecznej depilacji laserowej - melanina jest bowiem barwnikiem występującym nie tylko we włosie, ale również w skórze.
Istotne są również parametry technologiczne urządzenia. Nowoczesny sprzęt, taki jak laser diodowy Light Sheer, posiadający odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa zdecydowanie podnosi efektywność zabiegów, umożliwiając optymalne dopasowanie parametrów pracy urządzenia do potrzeb konkretnego pacjenta (m.in. dobranie odpowiedniej mocy i czasu trwania impulsów z lasera). Nie bez znaczenia jest również doświadczenie oraz dokładność osoby wykonującej zabieg.
Depilacja laserowa zyskuje na popularności jako metoda trwałego usuwania zbędnego owłosienia. Seria zabiegów pozwala bowiem w większości przypadków raz na zawsze pozbyć się niechcianych włosów z każdej partii ciała (od twarzy po... same stopy).
Zabiegi z użyciem lasera nie należą do tanich. Biorąc jednak pod uwagę czynnik ekonomiczny należy pamiętać o długofalowych korzyściach depilacji laserowej. Dzięki niej niwelujemy wydatki na środki do domowej depilacji, które ponosilibyśmy przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Ponadto decydując się na laserowe usunięcie niechcianego owłosienia zaoszczędzimy sporo czasu, który musielibyśmy poświęcić na regularne depilacje innymi metodami.
Jeżeli zastanawiasz się, czy to dobry moment na depilację laserową, śpieszymy z odpowiedzią: najlepszy. Zimą nasza skóra jest zdecydowanie jaśniejsza niż wiosną, czy latem (dawno zapomnieliśmy o opaleniźnie, prawda?). Ponadto po zabiegu przez minimum miesiąc musimy bezwzględnie chronić miejsce zabiegu przed promieniowaniem UV.
Artykuł Partnera