Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Prywatne szkolnictwo – Polska na tle świata

Na całym świecie istnieją różne systemy edukacyjne. W jednym kraju może być stosowanych nawet kilka typów jednocześnie. Prywatne szkoły otwierają przed nauczycielami możliwość wybierania własnych metod. Wybierając drogę rozwoju dla swoich pociech, warto mieć świadomość, jak plasuje się Polska w sektorze nauczania prywatnego.

Rola edukacji w życiu dziecka

Pedagodzy i psychologowie są zgodni – pierwszy etap nauczania jest najważniejszy w życiu dziecka. Buduje on charakter i pozwala odkryć pierwsze zainteresowania malucha. Kształtuje on również podejście do edukacji, jakie reprezentować będzie w jej późniejszych etapach, co w dalszej kolejności wpłynie na poziom życia małoletniego. Inwestowanie w nauczanie wczesnoszkolne jest bardzo istotne i zwróci się w przyszłości. Szkoły prywatne reprezentują wysoki poziom nauczania, zwłaszcza w dziedzinach językowych i ścisłych. Dowiodły tego wyniki sprawdzianów szóstoklasisty przeprowadzonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Uczniowie placówek prywatnych wypadli o 10 punktów procentowych lepiej od wychowanków szkół publicznych. Większość rodziców, która decyduje się na edukację niepubliczną, na kolejnych etapach nauki ich dzieci pozostaje przy swojej decyzji.

Liczba szkół prywatnych w Polsce i na świecie

W Szwajcarii uczniowie szkół prywatnych stanowią 5 proc. ogółu, a kraj ten plasuje się w rankingu liderów edukacji na świecie jako drugi. Państwa należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w 16 proc. kształcą młodzież w placówkach niepublicznych (choć należy zaznaczyć, że 12 proc. z nich jest finansowanych przez państwo). W Holandii, Belgii i Irlandii nauczanie prywatne jest powszechne i korzysta z niego co drugi uczeń. Natomiast w Rosji, Czarnogórze czy Bułgarii ten sektor edukacji nie funkcjonuje prawie w ogóle. Polska w wyniku niedawno przeprowadzonej reformy – rezygnującej z nauczania na poziomie gimnazjalnym – zwiększyła liczbę szkół podstawowych. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej o 20 proc. więcej pojawiło się ich w sektorze prywatnym, a jedynie o 6 proc. w publicznym.

Definicja szkoły prywatnej przyjęta w Europie

Zdaniem Programme for International Student Assessmet (PISA) szkołą prywatną są tylko te instytucje, które w mniej niż 50% są dofinansowywane przez państwo. Oznacza to, że kieruje nimi organizacja pozarządowa. Według danych OECD szkoły, do których uczęszczają uczniowie do 15. roku życia są w 38 proc. zarządzane przez wspólnoty wyznaniowe, 54 proc. przez organizacje charytatywne, a 8 proc. przez inwestorów nastawionych na czerpanie korzyści materialnych z funkcjonowania placówek. Obecnie dzięki globalizacji i możliwości zdawania międzynarodowej matury (IB), przed uczniami otwiera się coraz więcej dróg przyszłej edukacji.

Którzy Polacy decydują się na nauczanie prywatne?



Przeprowadzone badania wskazują, że kobiety są bardziej przychylne temu typowi edukacji. Również młodzi ludzie optują za takim rozwiązaniem. Starsi uważają, że publiczna nauka zamazuje różnice majątkowego usytuowania pomiędzy dziećmi, co korzystnie wpływa na ich rozwój. Im wyższe wykształcenie respondentów, tym chętniej opowiadali się oni za sektorem prywatnym jako najlepszym wyborem drogi edukacji. Również poglądy ekonomiczne miały znaczenie przy wyborze. Zwolennicy wolnego rynku chętniej posłaliby swoje dziecko do placówki niepublicznej, niż rodzice będący pro socjalni.

Nauczanie jest niezwykle ważnym elementem rozwoju, dlatego budzi wiele emocji. Ludzie decydują o przyszłości maleńkiej istoty, która dopiero się kształtuje i nie może zrobić tego sama. W wyborze drogi nauki warto rozpatrzyć ofertę szkół niepublicznych. Na arenie międzynarodowej Polska w sektorze edukacji prywatnej plasuje się wysoko. Korzysta z doświadczenia dojrzalszych w tym kontekście państw, rozwijając się jednocześnie na własny sposób.

Raport o szkolnictwie prywatnym został przygotowany przez platformę Ourkids.

Zobacz raport na: http://www.ourkids.net/pl/raport-o-szkolnictwie.php.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/prywatne-szkolnictwo-polska-na-tle-swiata/8rl