Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Rolnictwo podczas jesieni

Co dzieje się na gospodarstwach, gdy zboże zostało zebrane i zmagazynowane, siano zostało skoszone i zbelowane, a pola i pastwiska zaorane? Rolnicy nie odlatują na wakacje! Nawet gdy jest zbyt zimno, aby rośliny mogły rosnąć, rolnicy nadal mają obowiązki na gospodarstwie.

Nawet po tym, jak kombajny są lśniąco czyste i odłożone na zimę, rolnicy nie przestają myśleć o uprawie roli. Miesiące jesienne to czas na przygotowanie się do nadchodzącego roku poprzez budżetowanie i zakup rzeczy takich jak nawozy czy części do maszyn rolniczych. Wielu rolników pracuje nad sprzętem rolniczym, takim jak ciągniki i sadzarki, w ramach przygotowań do uprawy wiosennej i sadzenia. Gdy lista sprzętów do przeglądu jest sporządzona, rozpoczyna się praca. Oto lista rzeczy koniecznych do wykonania przed rozpoczęciem się sezonu jesiennego.

Sprawdzenie oleju: Ciągniki i furgonetki wymagają częstych zmian oleju. Wymiana oleju w ciągnikach często jest trudna, jeśli filtr oleju jest trudno dostępny. Przydatny jest w tym przypadku specjalny podnośnik, który może bezpiecznie podnieść traktor na tyle, aby można było dosięgnąć filtr. Filtry powietrza i inne filtry również są wymieniane. Brudne filtry powietrza sprawiają, że silnik pracuje ciężej niż powinien i może prowadzić do przedwczesnego zużycia.

Sprawdzenie zaczepów: Zawsze sprawdzane są zaczepy, w których znajdują się haki sprzętu rolniczego do traktorów, ciężarówek lub dedykowanych pojazdów.

Sprawdzenie świateł: Wszystkie światła hamowania, reflektory i inne światła są sprawdzane czy działają. Przyczepy podłączone zostają do maszyny zasilającej, aby upewnić się, że lampki sygnalizacyjne działają, a światła hamowania są w porządku.

Sprawdzenie opon: Właściwe napompowanie opon w ciągnikach i przyczepach, jak również w siewnikach samojezdnych, urządzeniach do zbierania i przetwarzania pomaga im lepiej jeździć i pomaga zaoszczędzić pieniądze, zmniejszając zużycie paliwa. Zostają sprawdzone także opony zapasowe, a bieżniki naprawione lub wymienione.

Szukanie korozji: Korozja na zaciskach akumulatora może prowadzić do utraty mocy lub przeciągnięcia. Wymieniane są baterie z wyraźnie skorodowanymi częściami. Baterie są następnie przechowywane w pomieszczeniach zamkniętych, szczególnie w okresie jesiennym i zimą, aby zapobiec utracie mocy z powodu nieużywania.

Wykonanie analizy oleju: Analiza oleju w oleju ciągnikowym i płynie przekładni zasygnalizuje potrzebę wymiany. Pobrane próbki pozwolą zidentyfikować potencjalne problemy, zanim się pojawią. Małe cząstki metalu w oleju lub cieczy przekładniowej mogą na przykład wskazywać na zużycie, które należy naprawić przed wystąpieniem poważnej awarii.

Przechowywanie: Zawsze czyści się sprzęt przed odłożeniem na sezon. Używane są miotły do zamiatania siana, słomy lub materiału roślinnego z traktorów i innych urządzeń. Sprawdzone zostają opony przed przechowywaniem na zimę. Maszyny rolnicze czyszczone są na zewnętrznych częściach aby zapobiec rdzy i plamom. Maszyny są przechowywane w odpowiednim miejscu (szopie, stodole czy specjalnych magazynach) i przykrywane plandeką. Przechowywanie sprzętu uchroni go przed śniegiem, lodem i deszczem, co również zapobiegnie jego rdzewieniu.

Artykuł napisany przy współpracy firmy Agropomoc.pl

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/rolnictwo-podczas-jesieni/xou