Tlenek węgla to efekt niepełnego spalania różnych paliw. Jest ono rezultatem braku odpowiedniej ilości tlenu, która umożliwiłaby zupełne spalanie. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi, gdy urządzenie grzewcze nie ma zapewnionego dopływu świeżego powietrza. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być również zła regulacja palnika gazowego czy przedwczesne zamknięcie paleniska. Czad może powstać w wyniku spalania zarówno drewna czy węgla, jak i gazu, oleju, benzyny, nafty itd.
Więcej na wasserman.eu
Przed niebezpieczeństwem można – i należy – się chronić. Najważniejsze są regularne kontrole instalacji grzewczych, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Domostwa ogrzewane węglem czy drewnem trzeba sprawdzać pod tym kątem nie rzadziej niż co trzy miesiące. Instalacje gazowe czy olejowe – przynajmniej raz na pół roku. Urządzenie grzewcze musi mieć zagwarantowany stały dopływ świeżego powietrza oraz swobodny odpływ spalin.
Nowoczesne rozwiązania umożliwiają kontrolowanie stężenia tlenku węgla w czasie rzeczywistym. Warto zainstalować w domu czujnik czadu i dymu, który ostrzeże lokatorów w momencie, gdy poziom toksyn przekroczy normę.
Czad to gaz bezbarwny i bezwonny, a przy tym silnie trujący. Człowiek nie może go więc w żaden sposób wyczuć. Z jego działania można zdać sobie sprawę dopiero w momencie podtrucia, gdy zauważy się u siebie pierwsze objawy. Przy tym wszystkim tlenek węgla jest nieco lżejszy od powietrza, co ułatwia mu rozprzestrzenianie się w nim.
Gdy dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, tlenek węgla łączy się z hemoglobiną szybciej niż tlen. W ten sposób utrudnia prawidłowe oddychanie i rozprowadzanie tlenu w krwioobiegu. Rezultatem może być uszkodzenie mózgu, trwałe wady ośrodkowego układu nerwowego, zawał, a nawet śmierć.
Podtrucie tlenkiem węgla można rozpoznać, zauważając różne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Niepokoić powinny między innymi duszności, zawroty głowy, nudności, osłabienie, trudności z oddychaniem czy przyspieszenie czynności serca. Takie zaburzenia skutkują zanikiem orientacji i biernością, co sprawia, że podtruta osoba nie ucieka z miejsca zagrożenia. W przypadku braku odpowiedniej pomocy może umrzeć.
Przy zatruciu czadem należy niezwłocznie wynieść osobę poszkodowaną na zewnątrz i zapewnić jej dopływ świeżego powietrza. Następnym krokiem jest wezwanie pogotowia i straży pożarnej. Jeżeli zaczadzony nie oddycha, trzeba natychmiast rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca.