Powyższe przedsięwzięcie wpisało się w obchody 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości uczestniczyli również Pani Halina Cimer - Małopolski Wicekurator Oświaty, Marek Bzdek – Wójt Gminy Bochnia, Ewelina Makowska – Zastępca Wójta Gminy Bochnia, Zofia Pyla – Radna Powiatu Krakowskiego, dr inż. arch. Krzysztof Kwiatkowski z Politechniki Krakowskiej Instytutu Projektowania Urbanistycznego, Joanna Szypułka – reprezentująca Europe Direct w Krakowie, przedstawiciele szkół oraz Policji województwa małopolskiego. Ponadto w gali wręczenia certyfikatów uczestniczyli komendanci Miejscy/Powiatowi oraz policyjni koordynatorzy projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.
Spośród wszystkich koordynatorów z komend miejskich i powiatowych Policji, podczas uroczystości wyróżniono dwie osoby, w tym suską policjantkę. I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Paweł Dzierżak podziękował asp. szt. Annie Gąsiorek-Rezler za wieloletnie zaangażowanie i dotychczasową realizację projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa na terenie powiatu suskiego, dodając, że podejmowane przez policjantkę działania mają znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, jak również na kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji.
Tradycją stało się, że szkoły, które otrzymały Certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” miały okazję zaprezentować swoje osiągnięcia oraz talenty. Podczas uroczystości zaproszeni goście mieli okazję podziwiać ich występy. Uroczystość uświetnili wyjątkowi młodzi ludzie, którzy przedstawili swoje osiągnięcia oraz talenty.
Oprawę muzyczną uroczystości przygotowała Orkiestra z Baczkowa pod kierownictwem kapelmistrza Wojciecha Zwiernika.
Po uroczystości szkoły zostały zaproszone do udziału w przygotowanych pokazach Policji m.in. sprzętu policyjnego i technik stosowanych przez funkcjonariuszy w codziennej służbie, a także zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji samolotów.
Przypomnijmy:
Do projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa - Szkoła Promująca Bezpieczeństwo od 2005 roku przystąpiło 11 placówek oświatowych z powiatu suskiego.
Tytuł Lidera Projektu Szkoła Promująca Bezpieczeństwo posiadają placówki:
- Szkoła Podstawowa im. Karola Szymanowskiego w Osielcu,
- Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej.
Tytuł Lidera SPB jako pierwsze uzyskało Gimnazjum w Budzowie.
Certyfikat Szkoły Promującej Bezpieczeństwo posiadają placówki:
- Szkoła Podstawowa im. Jana Kantego w Bystrej Podhalańskiej,
- Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej,
- Liceum Ogólnokształcące nr I im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej,
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Palczy,
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Baczynie,
- Szkoła Podstawowa w Naprawie,
- Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim,
- Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jachówce.
Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa to działania oparte na współpracy Policji z placówkami oświatowymi, dla których wspólnym celem jest ciągła poprawa bezpieczeństwa, przeciwdziałanie i eliminowanie negatywnych zjawisk, np. przemocy rówieśniczej. Pozytywnym osiągnięciem projektu ZPB jest wzrost świadomości dotyczącej bezpieczeństwa wśród społeczeństwa. Przemawia za tym także liczba placówek przystępujących do projektu oraz wytworzenie się ciągłości działań profilaktycznych – począwszy od szkoły podstawowej do uczelni wyższych włącznie.
źródło: KPP Sucha Beskidzka