– Celem akcji było pokazanie roli, jaką odegrały poszczególne postacie w odzyskaniu niepodległości oraz odbudowie państwa Polskiego po 1918 r. Chcieliśmy także uhonorować te osoby, które choć często doskonale znane są w lokalnych społecznościach, to jednak nie zawsze wiedza o ich bohaterskich czynach znana jest szerzej – mówi Krzysztof Zgorzelski, Prezes Przewozów Regionalnych. – Nasze zaangażowanie wynika także stąd, że jako przewoźnik regionalny jesteśmy silnie związani ze społecznościami lokalnymi. Codziennie nasze pociągi dowożą do pracy czy szkoły ponad 220 tys. osób we wszystkich zakątkach kraju – dodaje Krzysztof Zgorzelski.
Kampania REGIObohater trwała równo miesiąc. W tym czasie na dedykowanej stronie internetowej www.regiobohater.pl można się było zapoznać z biogramami 100 osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz miały szczególny wkład w budowanie polskości pośród lokalnych społeczności. Wyboru tych postaci dokonała Rada Programowa w skład której weszli: Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (przewodniczący Rady Programowej), Dariusz Gwizdała – Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Michał Góras – Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Kensbok – Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Kampania REGIObohater jest objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”, a partnerem medialnym Grupa Wydawnicza Polska Press.
REGIObohater województwa małopolskiego to Ludwik Iwaszko - podpułkownik Wojska Polskiego, zapomniany bohater walk o oswobodzenie Krakowa w październiku 1918 roku. Pochodził ze Lwowa. Brał udział w I wojnie światowej, dostał się do niewoli rosyjskiej, z której zbiegł. 31 X 1918 roku obok Antoniego Stawarza i Franciszka Pustelnika był jednym z przywódców akcji, która doprowadziła do wyzwolenia Krakowa z rąk austriackich. To on zażądał od warty austriackiej przekazania odwachu w polskie ręce, a potem przemówił do wiwatujących tłumów. Brał także udział w przygotowaniu odsieczy dla walczącego z Ukraińcami Lwowa i w wojnie polsko-bolszewickiej, a także w III powstaniu śląskim. Po klęsce wrześniowej w 1939 roku znalazł się na Węgrzech, gdzie brał czynny udział w organizowaniu przerzutu polskich żołnierzy na Zachód. Jest pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
Pełna lista 16 REGIObohaterów:
Dolnośląskie – prof. Julian Czyżewski
Kujawsko-pomorskie – gen. Elżbieta Zawacka ps. "Zo"
Lubelskie - gen. Franciszek Kleeberg
Lubuskie - kpt. Edmund Lesisz
Łódzkie – rtm. Aleksander Napiórkowski
Małopolskie - ppłk Ludwik Iwaszko
Mazowieckie - Janusz Kusociński
Opolskie – ppłk Bohdan Stanisław Sołtys
Podkarpackie – płk Leopold Lis-Kula
Podlaskie - mjr Władysław Raginis
Pomorskie - ppor. Konrad Guderski ps. "Konrad"
Śląskie - Maria Kujawska
Świętokrzyskie – mjr Jan Piwnik ps. "Ponury"
Warmińsko-mazurskie - Michał Kajka ps. "Prawdziński"
Wielkopolskie – gen. Roman Abraham
Zachodniopomorskie - Ewelina Nowak
W każdym z regionów wybrany pociąg zyska oprawę wizualną z oznaczeniem REGIObohatera. Pociągi nazwane imieniem REGIObohatera będą kursowały przez 2 lata.
Ci, którzy oddali głos w plebiscycie oraz uzasadnili pisemnie swój wybór wezmą teraz udział w konkursie, w którym nagrodą jest m.in dwuosobowe zaproszenie do Pałacu Belwederskiego. Wyłoni ich Rada Programowa, która do 25 października ogłosi łącznie 116 laureatów, w tym odpowiednio 16 laureatów nagrody głównej (po jednym na dany region) i 100 wyróżnionych.