Najbliższe sercu każdego z nas są nasze Małe Ojczyzny”, w których dorastamy, mieszkamy, chodzimy do szkoły i poznajemy pierwszych przyjaciół. Ważne jest, aby poznać specyfikę swojego regionu i tradycję ukształtowaną przez przodków. W szkole w Stryszawie Górnej poświęcono cały dzień, podczas którego tornistry i książki zostały zastąpione elementami kultury regionalnej.
Po raz piąty w Stryszawie Górnej postawiono na zapoznanie młodzieży z lokalną kulturą i tradycją. Uczniowie poznali dokładnie historię i elementy stroju regionalnego charakterystycznego dla Podbabiogórza i obejrzeli film opowiadający legendę o powstaniu Babiej Góry.
Głównym punktem programu było spotkanie z twórcami ludowymi. Swoją obecnością zaszczycili Stryszawę: Ludwika i Władysław Klimasarowie (zabawkarstwo), Weronika Targosz i Zofia Kucia (bibułkarstwo), Anna Koziana (haft), Józef Lasik (rzeźba) oraz Janusz i Danuta Gałuszkowie (zabawki z siana). Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach i prelekcjach Babiogórskiego Parku Narodowego oraz malowali ptaszki stryszawskie z instruktorami z Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie. Na koniec odwiedzili mobilną wystawę obrazów malarza ze Stryszawy Władysława Fronta oraz szkolną Izbę Regionalną. Na koniec przed uczniami zaprezentował się zespół regionalny, który zapoznał młodzież z lokalnymi utworami ludowymi.
Organizacją święta zajęły się mgr Maria Jończyk i mgr Małgorzata Kłapyta przy czynnej pomocy wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły.
SnS