Po raz trzeci trasa Biegu Pocztyliona wiodła przez powiat suski. Jej uczestnicy w poniedziałkowy poranek pojawili się najpierw w Makowie Podhalańskim, a następnie udali się w kierunku Wysokiej.
Termin przeprowadzenia biegu wiąże się z setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, 460 rocznicą utworzenia Poczty Królewskiej, 79 rocznicą obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, 335 rocznicą Odsieczy Wiedeńskiej, oraz otwarciem pomnika króla Jana III Sobieskiego na górze Kahlenberg w Wiedniu.
Sztafeta wystartowała w dniu 1 września z cmentarza, na Gdańskiej Zaspie, przy grobach poległych pocztowców, skąd uczestnicy przebiegli pod pomnik Obrońców Poczty Polskiej. Bieg zakończy się 12 września w Wiedniu na Górze Kahlenberg, a następnie w katedrze św. Stefana w Wiedniu uczestnicy biegu wezmą udział w uroczystościach obchodów Wiktorii Wiedeńskiej.
Podczas tegorocznej edycji sztafeta zatrzymała się w dwóch miejscach w powiecie suskim. Na rynku w Makowie Podhalańskim pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz Ofiar Wojny został odczytany Apel Pamięci, zapalono również znicze. W Makowie starosta suski Józef Bałos odebrał z rąk głównego organizatora biegu Emila Dyrcza pamiątkową tabliczkę jako podziękowanie za wkład powiatu suskiego w organizację biegu na naszym terenie.
Następnie uczestnicy biegu udali się do Wysokiej, gdzie mieści się Pomnik Pamięci 1939 roku. Tam co roku organizowane są uroczystości rocznicowe upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1939 r., kiedy to w dniach 1-2 września rozegrała się na tych ziemiach jedna z największych na froncie południowym bitew początkowej fazy kampanii wrześniowej. W samo południe w poniedziałek 10 września w asyście harcerek z 8 Wysoczańskiej Drużyny Harcerskiej „Błękitni” im. Andrzeja "Morro" Romockiego odczytano Apel Pamięci, złożono okolicznościowy wieniec oraz zapalono znicze.
źródło: SP w Suchej Beskidzkiej