W najbliższy wtorek ekipa słuchobusa – mobilnego laboratorium słuchu, w którym każdy będzie mógł bezpłatnie zbadać słuch i skorzystać z porad specjalistów zawita do Suchej Beskidzkiej.
Żeby zbadać swój słuch nie trzeba mieć żadnych dokumentów, skierowań, zaświadczeń, nie trzeba nigdzie się zapisywać. Wystarczy na płycie suskiego Rynku odwiedzić wtorek 4 września w godz. 08.00 – 14.00 słuchobus. Badanie potrwa maksymalnie 15 minut.
Narodowy Test Słuchu to prowadzona od 6 lat, największa w Polsce kampania profilaktyki chorób słuchu (w poprzednich edycjach kampanii przebadano słuch 50 tysiącom Polaków). Przez trzy letnie miesiące Polskę przemierza SŁUCHOBUS –profesjonalne, mobilne laboratorium testów słuchu. Wykonywane są w nim otwarte, bezpłatne, krótkie i bezbolesne testy słuchu każdemu, kto się zgłosi. Każdy pacjent może liczyć na poradę, przekazane mu zostaną konkretne, zindywidualizowane informacje, w jakim stanie jest jego słuch i co należy robić, aby o niego dbać.
Testy są krótkie, bezbolesne i w pełni bezpieczne. Jak wyglądają?
- Test ecola – bardzo krótki, przesiewowy test, w trakcie którego każdemu pacjentowi „podawane” są przez słuchawki dźwięki o natężeniu 30dB w czterech częstotliwościach (500, 1000, 2000, 4000Hz) na przemian do prawego i lewego ucha. Ci pacjenci, którzy nie usłyszą wszystkich sygnałów, kierowani są od razu na dokładniejsze badanie audiometryczne, wykonywane oczywiście na miejscu, w SŁUCHOBUSIE.
- Badanie audiometryczne – określa próg słyszenia, na podstawie którego można określić stopień niedosłuchu. Pacjenci mają założone słuchawki, a w ręce przycisk, którym sygnalizują moment pojawienia się dźwięku. Test rozpoczyna się od sprawdzania ucha „lepszego”, do którego nadawany jest sygnał o określonym natężeniu i częstotliwości. Testujący stopniowo zwiększa natężenie dźwięku, aż do momentu, gdy badany usłyszy go i naciśnie przycisk. Badanie wykonywane jest w 4 częstotliwościach (500, 1000, 2000 i 4000Hz). Każda osoba otrzyma wynik badania, który na miejscu będzie objaśniony przez naszych protetyków.
Każdy pacjent, który przejdzie przez testy uzyskuje konkretne, zindywidualizowane informacje: w jakim stanie jest jego słuch i co należy robić, aby o niego dbać.