Chrypka jest typowym objawem wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych. Wówczas gardłowe problemy mijają wraz z innymi oznakami choroby. Jednak u niektórych osób chrypka i suchość w gardle występują pomimo braku infekcji, co więcej, mogą utrzymywać się tygodniami lub miesiącami. Jakie więc są inne przyczyny chrypki? Na liście możliwych powodów znajdują się:
Utrzymująca się chrypka zawsze wymaga więc konsultacji z lekarzem. Choć suchość w gardle oraz problemy z głosem nie muszą oznaczać ciężkiej choroby, warto dociec przyczyn tego typu problemów, aby złagodzić dyskomfort.
W większości przypadków chrypka i suchość w gardle nie utrzymują się długo, jednak zawsze są problemem w codziennym życiu i utrudniają komunikację. Dlatego poznaj kilka sposobów, dzięki którym uporasz się z dolegliwościami gardłowymi:
W aptekach oraz sklepach spotkasz się z ogromnym wyborem środków, które pomagają zwalczyć problemy gardłowe. Ponadto niektóre naturalne produkty mają opinię skutecznych w walce z chrypką i drapaniem w gardle. Po które sięgać, żeby efekt kuracji pojawił się szybko? Na stany zapalne gardła polecany jest imbir, dlatego zamiast czystej wody, warto popijać imbirową herbatę. W tradycyjnej medycynie świetną opinią cieszą się także produkty pszczele. Miód i propolis to znani sprzymierzeńcy górnych dróg oddechowych, dlatego wykorzystaj ich moc. Pamiętaj jednak, żeby nigdy nie rozpuszczać miodu we wrzątku. Najpierw wodę, herbatę lub mleko należy przestudzić, dopiero później wymieszać z miodem. Jeśli masz chrypkę, możesz popijać herbatkę z rumianku posłodzoną miodem - taki napój powinien przynieść Ci ulgę.(3) Ponadto staraj się mieć pod ręką dobrej jakości pastylki na gardło, zawierające w składzie naturalne składniki. Są wygodnym rozwiązaniem, szczególnie w pracy lub podczas wyjazdów, oraz wspierają domowe leczenie objawów przeziębienia.
Jak widzisz, istnieje dużo sposobów na uporanie się z chrypką, które na pewno warto wypróbować. Jednocześnie pamiętaj o zapobieganiu dolegliwościom gardłowym. Wspieranie odporności zdrową dietą i dbanie o higienę osobistą to podstawowe sposoby na zmniejszenie ryzyka infekcji atakujących gardło.