W niedzielę w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni będzie można wysłuchać koncertu „Staropolskie pieśni maryjne i utwory organowe” w wykonaniu Wiktorii Bisztygi – sopran i Marka Stefańskiego – organy.
Koncert ten odbędzie się w ramach Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie, którego głównym organizatorem jest Małopolska Organizacja Turystyczna.
Początek koncertu o godz. 17.00.
W programie:
1. Mikołaj z Krakowa (XVI w.) – Salve Regina - solo organowe
2. Gdyśmy przyszli do kościoła - pieśń kalwaryjska
3. Z góry kalwaryjskiej - pieśń kalwaryjska
4. Chcesz człowiecze łaski doznać - pieśń kalwaryjska
5. Matko Boska Kalwaryjska - pieśń kalwaryjska
6. Mikołaj z Krakowa – Ave Jerarchia (4 versi) - solo organowe
7. Święta Maryjo - pieśń Wł. Żeleński
8. Inwokacja do Matki Boskiej Krakowskiej z ołtarza Wita Stwosza – pieśń Wł. Poźniak
9. Mikołaj z Krakowa – 4 tańce staropolskie: Hajduczki, Alia poznanie, Cantio polonica, Fanfara – solo organowe
10. Matko Niebieskiego Pana - pieśń staropolska
11. Najświętsza Panno – pieśń staropolska
12. M. Stefański (1969)- improwizowana fuga potrójna na tematy polskich pieśni Maryjnych „Bogurodzica”, ” Po górach, dolinach”, „Z dawna Polski”- solo organowe
13. Ach jak smutne – pieśń kalwaryjska
14. Dobranoc Maryjo – pieśń opr. J. Targosz
O wykonawcach:
Wiktoria Bisztyga jest absolwentką wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Karierę artystyczną rozpoczynała w Zespole Pieśni i Tańca Uj „Słowianki”. Lekcje śpiewu solowego pobierała u Henryka Kamińskiego - pedagoga Państwowej Szkoły Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie oraz u znakomitej sopranistki Zofii Kilanowicz. Jako solistka od wielu lat współpracuje z chórem „ Organum” oraz zespołem instrumentalnym „Ricercar” pod dyr. prof. Bogusława Grzybka, uczestnicząc w wielu koncertach krajowych i zagranicznych.
Marek Stefański ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994r. dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista - solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem "Organum" tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji. Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej.
W maju ubiegłego roku, jako jedyny organista z Europy, reprezentował Stary Kontynent podczas Międzynarodowego festiwalu „5 continents – 5 organists” w Seulu w Korei Południowej.
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2114689955472810/
Festiwal Muzyka Zaklęta w Drewnie realizowany jest w ramach Działania 6.1. Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałania 6.1.2. Organizacja wydarzeń kulturalnych Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020