Wybór rośliny na żywopłot nie jest sprawą prostą. Na rynku znajdziemy wiele krzewów o małych wymaganiach, które są bardzo łatwe w uprawie. Podczas zakupu roślin warto również zwrócić uwagę na ich szybki wzrost i zimozieloność. Dzięki temu po kilku sezonach będziemy mogli ujrzeć bujny i gęsty żywopłot szybkorosnący, który błyskawicznie się regeneruje. Więcej na temat żywopłotów przeczytasz tu https://fajnyogrod.pl/porady/zywoplot-_c/
Bukszpan jest jedną z najlepszych i najbardziej eleganckich roślin zimozielonych, którą można wykorzystać do stworzenia żywopłotu. Swoją popularność zawdzięcza wysokiej podatności na przycinanie i dużej tolerancji na zacienienie. Jest też bardzo odporny na niesprzyjające warunki pogodowe. Ten długowieczny krzew liściasty łatwo się formuje, co pozwala na nadanie mu różnych kształtów.
Nie jest jednak polecany dla osób, które chcą uzyskać wysoki i gęsty żywopłot w kilka lat. Jego bardzo drobne liście w kolorze ciemnozielonym rosną bowiem bardzo wolno i mogą potrzebować nawet kilkunastu lat, aby osiągnąć maksymalną wysokość i rozmiary. Więcej informacji na temat bukszpanu znajdziesz w tym artykule (https://fajnyogrod.pl/porady/bukszpan-odmiany-pielegnacja-przycinanie-sadzenie-rozmnazanie_rosliny-ogrodowe/ ).
Tuje, czyli żywotniki są bardzo popularnymi iglastymi roślinami ogrodowymi. Nie mają dużych wymagań, są odporne na większość szkodników i chorób oraz bardzo szybko rosną. Delikatny, przyjemny aromat wydzielany przez tuje działa relaksująco i skutecznie odstrasza insekty.
W roli żywopłotu szybkorosnącego dobrze sprawdzą się żywotniki zachodnie, którym będziesz musiał poświęcić trochę więcej uwagi niż tujom olbrzymim. Często spotykaną odmianą jest Szmaragd o stożkowatej koronie i ciemnozielonych łuskach, dzięki której stworzysz bardzo gęsty żywopłot. Osiąga 4-6 m wysokości, zachowując cały czas regularny i zwarty pokrój. Szybciej rosnącą i jaśniejszą odmianą niż Szmaragd jest tuja Brabant, którą możesz wykorzystać do stworzenia ciętego żywopłotu. W celu zachowania stożkowatego, zwartego i gęstego pokroju konieczne jest jej regularne podcinanie. Jej wadą jest jednak brązowienie łusek na okres zimy.
Ligustr pospolity to niezwykle odporny krzew liściasty, któremu nie straszny będzie ani cień, ani pełne słońce. Warto jednak liczyć się z tym, że roślina posadzona w miejscu cienistych nie osiągnie takich rozmiarów, jak ta wystawiona na działanie promieni słonecznych. Takie krzewy liściaste mają małe wymagania glebowe, dzięki czemu dobrze poradzą sobie z niedoborem wody czy zanieczyszczonym powietrzem miejskim.
Charakteryzuje się jajowatymi liśćmi, które opadają na okres zimy. Białe i niewielkie kwiaty wydzielają słodki i intensywny zapach, który wypełni przestrzeń wokół siebie. Tego typu krzewy liściaste dorastają nawet do 2-3 m wysokości.
Artykuł Partnera