Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Trądzik różowaty: schorzenie, które należy leczyć

Trądzik różowaty: co to jest? Czym jest trądzik różowaty, jak go rozpoznać i u kogo występuje najczęściej? Trądzik różowaty to uporczywe, przewlekłe schorzenie, które dotyka coraz większą ilość osób. Szczególnie uporczywy bywa dla kobiet, ze względu na to, że obniża estetykę twarzy. U nich też pojawia się najczęściej. Objawia się zaczerwienieniem skóry w centralnej części twarzy (w tak zwanej strefie T, czyli na linii nosa i czoła). Często współwystępują niewielkie zgrubienia skóry (grudki), krostki, a także zmiany podobne do popularnych pajączków. Łagodna forma polega zwykle na tym, że kobieta ma zawsze czerwony nos (szczególnie u załamania).

Nieco cięższa doprowadza do występowania zaczerwienienia pod wpływem najmniejszych czynników podrażniających. W najtrudniejszych (również do wyleczenia) przypadkach trądzik różowaty objawia się permanentnym zaczerwienieniem całej twarzy.


Kto jest najbardziej narażony na występowanie trądziku różowatego?

Schorzenie może objawić się niemal w każdym okresie życia, a tendencje do jego występowania bywają najczęściej dziedziczne. Najczęstszym okresem, gdy trądzik różowaty przychodzi nagle, jest ukończenie przez kobiety czterdziestego roku życia. Jego przebieg ma bardzo indywidualny charakter: w pewnych okresach życia objawy mogą się nasilać, w innych ustępować do niemal całkowitej remisji. Czynników nasilających objawy można doszukiwać się w środowisku zewnętrznym (obcowanie z dymem papierosowym lub przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach mogą go nasilać), jak i w funkcjonowaniu organizmu (zmiany w gospodarce hormonalnej). Fenotyp współgrający z trądzikiem różowatym to jasne oczy, jasna karnacja oraz jasne (blond lub rude) włosy.


Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Jak rozpoznać, że grudki, pryszcze i zaczerwienienia na skórze to nie tylko zwykła reakcja na niesprzyjające warunki zewnętrzne? Zwykle intuicyjnie wyczuwamy, że sprawa jest nieco bardziej poważna. Wówczas pierwszym punktem powinna być wizyta u dermatologa.


Jaki tryb życia jest odpowiedni dla osób z trądzikiem różowatym?

Niezależnie od zaleceń dermatologa, osoby z trądzikiem powinny bezwzględnie, w każdych okolicznościach mieć na względzie dbanie o swoją skórę. Konieczne jest korzystanie z dobrych kosmetyków, a niekiedy nawet leków, a także korzystanie ze specjalistycznych zabiegów. Osoby dotknięte trądzikiem powinny unikać korzystania z sauny, jedzenia ciężkostrawnych, bogatych w ostre przyprawy potraw, a także eksponowania twarzy na mrozy lub na silne promieniowanie słoneczne.


Jakie lekarstwa należy stosować przy trądziku różowatym?

Zacznijmy od kosmetyków: to właśnie od codziennej przemyślanej pielęgnacji głównie zależy stan cery trądzikowej. Po pierwsze, konieczne jest używanie kosmetyków pozbawionych zawartości alkoholu oraz sterydów. Podrażniają one każdą skórę - mimo to, na rynku trudno jest znaleźć specyfiki pozbawione alkoholu. Alkohol dobrze konserwuje kosmetyk, a także dobrze oczyszcza cerę. Większość osób radzi sobie z jego dość agresywnym działaniem. Nie dotyczy to osób z trądzikiem różowatym, które bardzo szybko zauważą pogorszenie się stanu skóry.
Kosmetyki powinny być delikatne: o tym, które z nich będą łagodne, przekonamy się badając ich skład.


Jak kupować kosmetyki na trądzik różowaty?

Zasada doboru kosmetyków tutaj często jest prosta: im krótsza lista składników danego specyfiku, tym zwykle jego skład jest zdrowszy. Warto jednak zaznajomić się z typowymi substancjami dodawanymi do kosmetyków dostępnych na rynku i uważnie śledzić etykiety. Taka wzrastająca wiedza na temat specyfików dodawanych do kosmetyków powoduje najczęściej, że osoby dotknięte trądzikiem różowatym skłaniają się bardzo szybko ku stosowaniu jedynie kosmetyków organicznych, ekologicznych, w których składzie eliminuje się nie tylko syntetyki, ale także substancje pochodzenia zwierzęcego.


Antybiotyki na trądzik różowaty

Zwykle to lekarz wskazuje nam na początku, po jakie kosmetyki sięgnąć. Później już z łatwością poradzimy sobie z ich doborem. W leczeniu trądziku różowatego nieodzowne jest także rozpoczęcie kuracji antybiotykowej. Lekarz zaleci nam też stosowanie żeli i maści - często należy nakładać je punktowo. Pamiętajmy, że leczenie trwa niestety długo, a jego efekty zależą w głównej mierze od naszej sumienności.


Kolagen na trądzik różowaty

Jednym z najnowszych i najbardziej skutecznych sposobów na walkę z trądzikiem różowatym jest stosowanie kolagenu. Naturalny kolagen wzmacnia włókna skóry. W przypadku osób cierpiących na trądzik różowaty, kolagen może zadziałać nie tylko w wymiarze estetycznym, ale także doraźnie jako środek kojący pieczenie i inne dolegliwości współwystępujące z trądzikiem różowatym. Przy regularnym stosowaniu, zmniejsza się pieczenie, zaczerwienienie, a skóra zaczyna przybierać zdrowszy wygląd. Kolagen działa przeciwalergicznie, pomaga budować naturalną ochronną barierę skóry, zwiększa poziom jej nawilżenia, a przede wszystkim: odżywia skórę w jej najgłębszych warstwach.


Domowe sposoby na trądzik różowaty

Poza profesjonalnymi kosmetykami, tymi na receptę i ogólnodostępnymi w aptekach, warto sięgnąć po produkty spożywcze, które są dostępne „od ręki“. Świetnie ze zmianami skorymi powodowanymi przez trądzik radzą sobie płatki owsiane, dostępne za prawdziwe grosze w sklepach spożywczych. Powinniśmy też zaprzyjaźnić się z zieloną herbatą oraz z ziołami: lukrecją, tymiankiem i pokrzywą. Nie należy robić żadnych parówek: wystarczą ciepłe okłady lub zimne maseczki.

Źródło - https://kolagen.info/i54,tradzik-rozowaty.html

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/tradzik-rozowaty-schorzenie-ktore-nalezy-leczyc/x14