W ocenie Romana Nowickiego, przedstawiciela Kongresu Budownictwa – w Polsce należałoby uruchomić narodowy program wsparcia budownictwa mieszkaniowego, który objąłby działania rynkowe w perspektywie długoterminowej, a nie tak jak dotychczas maksymalnie kilku lat.
Ekspert wskazuje także, że rozwiązania proponowane przez rząd nie rozwiązują problemu u podstaw, a ich programy pozostawiają wiele do życzenia.
Warto wiedzieć: z szacunków NIK za rok 2012r. wynika, że w Polsce brakuje około 1,5 miliona nowych lokali mieszkalnych [źródło: porównywarka kredytów hipotecznych www.ehipoteka.com.pl].
Doraźne programy wsparcia nie mają większego wpływu na rozwój całego sektora mieszkaniowego, bo i sami inwestorzy nie nadążają z dostosowywaniem swoich projektów do kolejnych zmian regulaminowych.
W rozmowie z dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej, Nowicki wskazuje, że każdy program powinien być planowany na okres kilkunastu lub nawet 20 lat i przygotowany z dbałością o detale; kolejne poprawki do już istniejących projektów wpływają destrukcyjnie na ogół rynku.
To m.in. ze względu na niewłaściwe decyzje polskich władz, tylko 15% wszystkich lokali w Polsce to mieszkania na wynajem, a 85% to te własnościowe. W Europie Zachodniej proporcje są zupełnie inne – nawet połowa całego rynku zajmują mieszkania do wynajęcia.
Problem jest o tyle poważny, ze wiele polskich rodzin nie dysponuje odpowiednim zabezpieczeniem finansowym tak, aby móc pozwolić sobie na kredyt hipoteczny i nie nadwyrężyć przy tym przesadnie swojego domowego budżetu (szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę osoby młode w wieku 25-30 lat, które nadal nie mogą pochwalić się ugruntowaną pozycją na rynku pracy).