Same węzły chłonne przypominają swoim kształtem fasolę, która może mieć długość od 1 do 25 milimetrów. Węzły pozostają rozproszone praktycznie w całym ciele, przy czym mogą się one znajdować pojedynczo albo w całych skupiskach. Najwięcej węzłów chłonnych znajduje się na szyi, pod żuchwą, w dołach nadobojczykowych, pod pachami, w pachwinach, pod kolanami. Węzły chłonne mogą być umiejscowione:
- płytko tuż pod samą skórą, mowa tu między innymi o węzłach: na szyi, pod pachami, w pachwinach;
- głęboko, w okolicach narządów wewnętrznych, mowa tu między innymi o węzłach zlokalizowanych: w klatce piersiowej, w brzuchu.
Niezależnie od tego, gdzie i jak głęboko umiejscowione są węzły chłonne, to wszystkie one są połączone ze sobą za pomocą sieci z naczyń limfatycznych. Są one odpowiedzialne za transportowanie tak zwanej limfy, czyli chłonki.
Jeśli dochodzi do wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie węzłów chłonnych, to ma się do czynienia z tak zwaną limfadenopatią. To właśnie przy niej dochodzi do wystąpienia bolesności oraz wyraźnego powiększenia węzłów chłonnych. Nie ulega wątpliwości, że w takim przypadku doszło do walki organizmu z różnego rodzaju zakażeniami oraz chorobami. Układ odpornościowy walczy przy pomocy limfocytów oraz makrofagów, które umiejscowione są właśnie w węzłach limfatycznych.
W wielu przypadkach dochodzi do powiększenia się węzłów chłonnych u dzieci, które są typowym objawem towarzyszącym różnego rodzaju przeziębieniom. W większości tego typu sytuacji brak jest konieczności interwencji ze strony specjalistycznego leczenia.
Jakie mogą być przyczyny powiększenia węzłów chłonnych?
Jeśli chodzi o powiększenie węzłów chłonnych, to u podstaw takiej sytuacji może leżeć wiele przyczyn. Bardzo często wynika to z różnego rodzaju zakażeń i chorób, którymi są:
- infekcje bakteryjne;
- zarażenia wirusowe;
- infekcje grzybicze;
- zarażenia pierwotniakowe;
- zakażenia pasożytnicze;
- w niektórych przypadkach są to dużo poważniejsze choroby.
Jako swoistą ciekawostkę warto wspomnieć, że do powiększenia w obrębie węzłów limfatycznych dojść może przy okazji nieleczonych przypadków próchnicy.
Zazwyczaj, samo powiększenie węzłów łączy się z krótkotrwałą i tymczasową infekcją. Wtedy też przebieg tychże zmian jest dość łagodny i nie wymaga specjalistycznych metod postępowania.
Inaczej sytuacja wygląda, jeśli w samych węzłach chłonnych doszło do toczenia się stanów zapalnych. Zakażenia takie mogą doprowadzić do znacznych powiększeń węzłów (nawet dziesięciokrotnych!). Przy takich sytuacjach, gdy węzły limfatyczne mają stan zapalny, stają się one miękkie, wyraźnie bolesne i ruchome.
Powyższa charakterystyka dotyczy węzłów powiększonych przy infekcjach różnego rodzaju. Odmienna charakterystyka dotyczy węzłów powiększonych na skutek zmian nowotworowych. W tej sytuacji są one twarde, bezbolesne, wyraźnie zbite.
Kiedy konieczna jest konsultacja lekarska?
Należy pamiętać, że konsultacja lekarska powinna zostać przeprowadzona w każdym przypadku, jeśli doszło do powiększenia się węzłów chłonnych powyżej 1 centymetra. Jest to szczególnie znamienne w przypadkach zwiększenia objętości, które są:
- bezbolesne;
- twarde;
- nie dają możliwości swobodnego przesunięcia zmiany;
- dodatkowo towarzyszą im takie symptomy jak osłabienie, brak apetytu, chudnięcie.
Podejrzenia o ewentualnej chorobie nowotworowej muszą zostać wykluczone albo potwierdzone poprzez odpowiednio wdrożoną i dokładną diagnostykę. Do niej konieczne okazują się:
- dokładnie przeprowadzone oględziny;
- szczegółowe badania krwi, często połączone z badaniem OB;
- badanie ultrasonograficzne różnych okolic ciała, czyli: USG węzłów chłonnych umiejscowionych na szyi; USG jamy brzusznej, która pozwala nie tylko na stwierdzenie, czy są w niej powiększone węzły chłonne, lecz również, czy doszło do zmian chorobowych w obrębie śledziony, wątroby oraz pozostałych organów;
- zdjęcie rentgenowskie — w głównej mierze wykonuje się RTG klatki piersiowej, które pozwala na ocenę stanu węzłów limfatycznych śródpiersia;
- tylko w określonych przypadkach dochodzi do: biopsji wybranego fragmentu węzła chłonnego lub badania histopatologicznego wyciętego w całości węzła.
Na końcu warto zaznaczyć, że o wiele częściej węzły limfatyczne ulegają powiększeniu u dzieci, niż u dorosłych. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że u dzieci organizm wciąż się rozwija i nie inaczej jest z układem limfatycznym, który to wykształca się do 12-ego
roku życia. W tym też okresie charakteryzuje się od nadmiernymi reakcjami na wszelkiego rodzaju infekcje.
Oczywiście, większość przypadków, w których dochodzi do zwiększenia objętości przez węzły chłonne, nie jest groźna dla życia i zdrowia — nie łączą się one z chorobami nowotworowymi. Nie mniej jednak nie należy tego typu stanów ignorować i wszelkie powiększenia węzłów powinny zostać skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu.
Artykuł Partnera