W poniedziałek 14 maja w sali sesyjnej Urzędu Miasta Suchej Beskidzkiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem Katarzyny Baran reprezentującej DKMS, organizatorek wydarzenia, które odbędzie się już w najbliższą sobotę oraz Łukasz Białończyka – dawcy szpiku, który zarejestrował się w bazie dawców.
Najczęściej nie myślimy o tym jak możemy uratować czyjeś życie, dopóki pomocy nie potrzebuje bliska nam osoba. Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Choroba może dotknąć każdego z nas. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Niestety wielu pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie dawcy, mimo iż w bazie już zarejestrowało się ponad 1 mln 300 potencjalnych dawców.
Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Celem statutowym Fundacji jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny; promowania nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promocji zdrowia publicznego.
W poniedziałek 14 maja w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej odbyła się konferencja prasowa przed sobotnim wydarzeniem, które zorganizowano wraz z Fundacją DKMS. Wydarzenie zainspirowały mieszkanki naszego powiatu, ponieważ Marek – ojciec jednej z nich, ciężko zachorował. Niezbędne okazało się znalezienie zgodnego genetycznie dawcy, którego w bazie nie ma jeszcze. Przy okazji organizatorzy pragną uświadomić mieszkańców Suchej Beskidzkiej i okolic jak ważne jest aby świadomie wesprzeć akcję oraz sprawić by inne osoby mogły liczyć na zdrowie. Podczas rejestracji potencjalnych dawców w czasie trwania suskich Kickonaliów w minioną sobotę, zarejestrowano aż 34 osoby.
Na spotkaniu obecna była między innymi Dagmara Książek – Lisicka, nauczycielka w Szkole Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej, a prywatnie córka Marka dla którego poszukiwany jest dawca.
- Tata niesamowicie przeżywa to, że tyle się dzieje i że organizowane są akcje. Zaczął tym żyć – powiedziała Dagmara, która sama przyznała, że akcje DKMS nie były jej obce, ale dopóki choroba nie dotknęła najbliższej osoby to się o takich rzeczach nie myśli.
W suskim Ratuszu obecny był również Łukasz Białończyk, który oddał potrzebny szpik choremu „bliźniakowi genetycznemu”. Opowiedział jak wyglądała cała procedura oraz o strachu i wątpliwościach, które pojawiają się w głowie w momencie, gdy otrzymuje się telefon z DKMS, że na świecie jest ktoś kto walczy o życie z białaczką i to właśnie ty możesz mu pomóc.
- Do mnie fundacja odezwała się do roku od wpisania mnie do bazy. Było to już parę lat temu i wtedy musiałem jechać do Niemiec, gdzie przeprowadzono wszystkie niezbędne procedury. Teraz mogę spokojnie powiedzieć, że jest to fajna przygoda – powiedział Białończyk.
Wszystkich zachęcamy do przyjścia na plac targowy już w najbliższą sobotę 19 maja od godz. 10 do 18. Będzie można uzyskać odpowiedzi na wszystkie pojawiające się pytania i zgłosić się do bazy potencjalnych dawców szpiku a tym samym zostać bohaterem!
Na wszystkich czekać będzie moc atrakcji. Akcje z całego serca wspiera powiatsuski24.pl
Harmonogram wydarzenia:
10:00 startujemy
12:30 pokaz ZUMBA HAPPYFIT
13:15 pokaz STRONG by zumba
13:30 pokaz karate SEIDO
14:30 występ Kwartetu Smyczkowego Qarte
15:30 występ Kapeli ZGORSCY
17:00 występ Orkiestry Dętej Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej
17:30 występ Orkiestry Smyczkowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej
Ponadto będą z nami: OSP Maków Dolny, Komenda Powiatowa Policji Sucha Beskidzka, Patchworki, Babiogórski Park Narodowy, motocykliści z grupy Riders of flames, Robokulki, osoby zajmujące się malowaniem twarzy, pokazy ratownictwa medycznego, Jupilandia - dmuchańce, Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking w Złotoryi, DJ Wojciech Nieciąg, pierwsza pomoc u dzieci i dorosłych – szkolenie BLS.
____________________
DKMS został założony w 1991 roku z prywatnej inicjatywy w oparciu o historię cierpiącej na białaczkę pacjentki Mechtild Harf. Jej rodzina chciała zrobić wszystko, by ją uratować. Jedyną szansą było przeszczepienie szpiku kostnego od niespokrewnionego Dawcy. Niestety w tamtych czasach w Niemczech zarejestrowanych było tylko 3000 niespokrewnionych Dawców. Rodzina Mechtild zmobilizowała wszelkie siły znajomych i przyjaciół, by zdążyć z pomocą. Tak z prywatnej inicjatywy dr Petera Harf’a (męża Mechtild) oraz jej lekarza, dr Gerharda Ehningera, powstał DKMS. Dało to początek powstaniu największej bazy danych na świecie, skupiającej ponad 7 mln zarejestrowanych potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Chcąc zwiększyć szanse na znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie DKMS rozszerza swoją działalność o kolejne centra Dawców w USA (2004), Polsce (2008), Wielkiej Brytanii (2013) i Chile (2018). W ciągu 25 lat szansę na życie chorym na nowtwory krwi podarowało ponad 69 tysięcy osób z baz DKMS. Dziś każdego dnia komórki macierzyste na całym świecie oddaje co najmniej 18 Dawców DKMS.
SnS