Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Nerwobóle - co trzeba wiedzieć

Nerwobóle nie są przypadłością szczególnie groźną dla zdrowia, ale uciążliwą i pogarszającą jakość życia. Można walczyć z nerwobólem, żeby zmniejszyć dolegliwości, ale przedtem warto poznać jego objawy.

Jeśli pojawia się bardzo silny ból bez widocznej przyczyny, to może być oznaka nerwobólu (neuralgii). Nerwoból powstaje w wyniku pewnego uszkodzenia nerwu obwodowego, którego zadaniem jest przenoszenie bodźców do mózgu. Jest to jedna z przyczyn, których w konkretnym przypadku nerwobólu nie zawsze można jednoznacznie ustalić.

Nerwobóle mają najczęściej charakter napadowy, czyli okresy z bólem następują na przemian z okresami bez bólu. Nerwoból jest opisywany jako szarpiący, rwący lub piekący ból promieniujący poza miejsce, w którym wystąpił.

Objawy nerwobólu


Przyczyny nerwobólu


Nerwobóle występują przy chorobach takich jak błonica, toczeń, rumieniowaty, cukrzyca, borelioza, reumatoidalne zapalenie stawów. Nerwoból może być w tym przypadku objawem wskazującym na jedną z tych chorób.


Rodzaje nerwobólu


W zależności od tego, które nerwy są podrażnione lub uszkodzone, opisuje się kilka rodzajów neuralgii:


Rozpoznanie i leczenie nerwobólu


W razie wystąpienie nerwobólu trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego, który z pewnością zaleci konsultację neurologiczną. Chodzi o potwierdzenie nerwobólu lub wykluczenie, ponieważ ból może być wywołany przez inną chorobę. Wiele przypadkach nerwoból znika tak nagle, jak się pojawił, ale powracający ból wymaga podjęcia leczenia. Doraźnie stosuje się plastry rozgrzewające i maści przeciwbólowe. W ostrzejszych przypadkach włącza się leki przeciwpadaczkowe i przeciw depresyjne oraz uzupełniająco przeciwbólowe. W miejscu bólu stosuje się podskórnie diklofenak - niesteroidowy lek przeciwzapalny. Przy neuralgii trójdzielnej stosowana jest lidokaina i fenytoina. Wszystkie leki wyłącznie wg zaleceń lekarza. W rzadkich przypadkach potrzebna jest interwencja chirurgiczna w celu usunięcia ucisku na nerw (wiecej o nerwobólach - https://portaldlazdrowia.pl/nerwobole/).


Leczenie można wspomagać ziołami - rumianek, kora wierzby, czarny bez, czyli zioła mające właściwości przeciwbólowe. Zalecana jest również fizjoterapia, której zabiegi ustala lekarz prowadzący. Nie wolno również zapominać o jednej z możliwych przyczyn neuralgii, czyli o braku witaminy z grupy B. W tym przypadku wystarczy wzbogacić menu o produkty bogate w witaminę D - pieczywo i inne produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, warzywa zielone, ryby, jaja.

Artykuł Partnera

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/nerwobole-co-trzeba-wiedziec/xhx