Sucha Beskidzka co jakiś czas zgarnia najwyższe nagrody w plebiscytach i konkursach, będąc miastem porównywanym na tle innych z obszaru całego kraju. Tym razem pod lupę wzięto nakłady na kulturę, jakie w danym samorządzie przeznaczane są z budżetu. Miasto powiatowe pod tym względem uplasowało się na II miejscu spośród 2479 gmin.
W budżecie Suchej Beskidzkiej środki przekazywane na kulturę stanową około 5% wszystkich wydatków. W samym mieście funkcjonują też trzy duże ośrodki kultury dotowane przez samorząd: Miejski Ośrodek Kultury – Zamek, Muzeum Miejskie oraz Biblioteka Suska im. dra Michała Żmigrodzkiego. To one na co dzień animują i tworzą wydarzenia kulturalne, tym samym dbając o dostęp mieszkańców do szeroko pojętej rozrywki. W tej dziedzinie najwięcej wydarzeń i zajęć przygotowuje MOK, który zajmuje się nie tylko przygotowaniem oferty warsztatowej dla każdej grupy wiekowej, ale również zapewnia koncerty, wystawy sztuki, a także wspiera wydarzenia organizowane przez inne podmioty, w tym zewnętrzne. Pod jego „skrzydłami” są lokalne zespoły i kapele, które prezentują szerokiej publiczności (również podczas występów zagranicznych) lokalny folklor oraz muzykę średniowieczną i renesansową.
Ważnym wydarzeniem w dziedzinie dbania o kulturę i tradycję był zakup zamku od spadkobierców dawnych właścicieli zamku. Aktualnie prowadzony jest jego remont, który stanowi ogromny wydatek z budżetu miasta, jednak pozwoli uczynić z „Małego Wawelu” prawdziwą perełkę w krajobrazie zabytkowej architektury Podbabiogórza.
Jakby tego było mało już niedługo ruszy budowa Centrum Kultury i Filmu im. Billy′ego Wildera, który zapewni równy dostęp do kultury i rozrywki mieszkańcom z każdego rejonu miasta.
Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury, przy współpracy z czasopismem Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przeprowadziło w tej dziedzinie badania, porównując miejscowości z całej Polski, czyli łącznie 2479 gmin! Sucha Beskidzka zajęła II miejsce w Polsce wśród miast w rankingu nakładów na kulturę i dziedzictwo narodowe w latach 2015-2016. Wydatki zostały przeliczone na osobę i w przypadku Suchej Beskidzkiej w 2015 i 2016 roku na każdego mieszkańca przypadło 866,56 zł.
SnS