Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Jak założyć skład podatkowy?

Skład podatkowy jest bardzo specyficznym miejscem, w którym mogą być produkowane lub też magazynowane przeróżne wyroby akcyzowe. Wykorzystywane są tam procedury, które zawieszają pobór akcyzy.

Czym dokładnie są składy podatkowe?

Każdy skład podatkowy charakteryzuje się tym, że można w nich gromadzić, produkować lub wyprowadzać wyroby wytworzone przez własne przedsiębiorstwo, lub też podmioty trzecie. Bardzo popularną formą działania w ramach składu podatkowego jest po prostu udostępnianie miejsca, gdzie firmy mogą magazynować swoje towary. Przy czym to organy celne mogą określić miejsce, w którym prowadzony może być skład podatkowy.

Czy prowadzenie składu podatkowego różni się od innych działalności gospodarczych?

W praktyce prowadzenie działalności oraz otwarcie i rozwijanie składu podatkowego niczym szczególnym się nie różni. Jedyną różnicą jest jednak to, że trzeba spełnić pewne kryteria oraz formalności. Zaliczają się do nich przede wszystkim przepisy celne oraz przepisy związane z podatkiem akcyzowym.

Co zrobić, aby móc założyć skład podatkowy?

Aby w ogóle założenie składu podatkowego było możliwe, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Pełna ich ilość sprecyzowana jest w przepisach akcyzowych.

Najważniejsze warunki związane z otwarciem składu podatkowego:​


Skład podatkowy a odpowiednie miejsce

Nie można składać wniosku o zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, przed tym, jak będzie posiadać się wyposażenie oraz miejsce, w którym będzie funkcjonować skład. Przy czym trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że konkretne miejsce musi być zgodne z wymaganiami Państwowej Inspekcji Pracy, Straży Pożarnej, ale też Inspekcji Sanitarnej, czy też Inspekcji Ochrony Środowiska.

Co musisz wiedzieć, aby napisać poprawny wniosek o zezwolenie na otwarcie składu?

Przede wszystkim wniosek musi mieć formę pisemną. Ponadto należy dostarczyć go naczelnikowi Urzędu Celnego, który dokonuje weryfikacji wniosku oraz dostarczonych załączników. Zazwyczaj organ podatkowy podejmuje decyzję o wydaniu zezwolenia w terminie do 30 dni od chwili złożenia dokumentów. Jednak czasem zdarzają się bardziej skomplikowane sytuacje, kiedy to termin zostaje wydłużony nawet do dwóch miesięcy.


Aby Twój wniosek był sporządzony poprawnie, koniecznie sprawdź, czy nie popełniasz błędów w:


Oprócz tego koniecznie musisz zwrócić uwagę na określenie rodzaju działalności i jego zakres. Dzięki temu dokładnie wiadomo, co będzie mieścić się w składzie podatkowym. Podobnie zresztą we wniosku trzeba uwzględnić adres, w którym zostanie otwarty skład podatkowy.

Dowiedz się więcej na temat składów podatkowych

Jeśli interesuje cię temat związany ze składami podatkowymi, wejdź na naszą stronę http://pro-log.com.pl/. Doradzimy ci tam lub sami udostępnimy ci skład podatkowy.

Artykuł Partnera

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/jak-zalozyc-sklad-podatkowy/xmk