Od kilku dni mieszkańcy naszego regionu oraz turyści odwiedzający powiat suski mogą zauważyć powrót upragnionej zimy. Cieszy to przede wszystkim uczniów, którzy mają aktualnie ferie i tych, którzy zimowy odpoczynek rozpoczynają od jutra. Niestety niskie temperatury powodują wzmożone użytkowanie systemów grzewczych w budynkach. Co za tym idzie – powietrze staje się automatycznie mniej przyjazne dla nas. W Małopolsce obowiązuje I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.
Termin, „jakość powietrza” dotyczy składu chemicznego powietrza na wysokości około 2 m n.p.g, a zwłaszcza zawartości w powietrzu szkodliwych dla zdrowia ludzkiego lub roślin związków chemicznych. Na tej wysokości zachodzi proces oddychania, w wyniku którego szkodliwe substancje dostają się do organizmów ludzi.
W powiecie suskim w piątkowy poranek jakość powietrza jest bardzo zła. Według czujników Airly najlepiej jest w Suchej Beskidzkiej w Rynku, jednak o godz. 9:30 normy w tym miejscu były już przekroczone o 184% . Najgorzej przez cały poranek było w Makowie Podhalańskim przy ul. Szpitalnej i w Białce. Reszta powiatu, w miejscach jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy określona jest jako zła, a stężenie pyłu PM 10 waha się od 93 μg/m3 ( dozwolona norma przekroczona jest o 186% ) do 141 μg/m3 (norma przekroczona o 282%). Pomiary na bieżąco można sprawdzać tutaj:
https://map.airly.eu/pl/
I stopień zagrożenia (kod żółty) o charakterze informacyjnym dla poziomów pyłu PM10 powyżej 50 μg/m³, lub poziomów stężeń 24-godzinnych dwutlenku siarki powyżej 125 μg/m³. Wprowadzenie I stopnia zagrożenia następuje poprzez automatyczny komunikat na stronie internetowej malopolska.pl/powietrze oraz automatyczne przesłanie informacji drogą elektroniczną na adresy e-mail osób, podmiotów i przedstawicieli mediów, którzy zgłoszą potrzebę otrzymywania komunikatów.