Zgodnie z obietnicą złożoną przez Burmistrza Miasta, sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic A. Mickiewicza, Role, Zasypnicka, Turystyczna została wykonana w terminie.
Ulice Mickiewicza i Role, to droga administrowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Pomimo wielokrotnie składanych przez mieszkańców próśb w sprawie podniesienia bezpieczeństwa w rejonie tego skrzyżowania poprzez budowę sygnalizacji świetlnej, zarządca drogi nie widział zagrożeń i nie podejmował tematu. Tymczasem przejście na drugą stronę drogi przy skrzyżowaniu, gdzie znajduje się Szkoła Podstawowa nr 2,czy też włączenie się do ruchu z dróg podporządkowanych stawało się nie lada wyzwaniem. W tej sytuacji pod koniec ubiegłego roku Burmistrz Stanisław Lichosyt zaproponował budowę sygnalizacji w ramach tzw. inicjatyw samorządowych deklarując partycypację Gminy w kosztach i podjęcie się roli inwestora. Deklaracja została przyjęta przez Zarząd Województwa Małopolskiego i zadanie zostało zaplanowane do realizacji w roku 2017.
Łatwo nie było, ponieważ oprócz zabezpieczenia wkładu finansowego przez miasto, należało przeprowadzić wszystkie procedury związane z procesem inwestycyjnym i organizacją ruchu drogowego, uzgodnieniami oraz postępowaniami przetargowymi. Najważniejszy jednak jest efekt końcowy, ponieważ udało się zrealizować zaplanowane przedsięwzięcie. Umowa z wykonawcą sygnalizacji została zawarta na początku grudnia, a ten sprawnie i w ekspresowym tempie wykonał prace, które w piątek 22 grudnia zostały odebrane przez powołaną zarządzeniem Burmistrza Miasta komisję z udziałem Policji i zarządcy drogi wojewódzkiej.
Sygnalizacja jest gotowa do użytkowania, pozostały jedynie drobne prace porządkowe terenu, szczególnie w obrębie koniecznej do wykonania przy tej okazji, zatoki autobusowej. Zgodnie z przyjętymi założeniami projektowymi, sygnalizacja jest wyposażona w wideo detekcję z preferencją ruchu na głównej drodze, dopiero impuls poprzez naciśnięcie przycisku obok przejścia dla pieszych lub zbliżanie się pojazdu z drogi podporządkowanej do skrzyżowania, daje sygnał do zmiany świateł sygnalizacji. Nad przejściem dla pieszych zostało zamontowane dodatkowo nowe oświetlenie, które w sposób zdecydowany poprawia widoczność. Wykonana sygnalizacja może nieco spowolnić ruch, ale za to poprawi bezpieczeństwo użytkowników, a szczególności dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej.
Każda zmiana organizacji ruchu, a szczególnie tak diametralna, wymaga również zmiany nawyków użytkowników dróg, dlatego podjęta została decyzja, że przez najbliższe kilkanaście dni na skrzyżowaniu będą działać jedynie światła pulsujące, po to aby stopniowo przyzwyczajać do wprowadzanych zmian.
źródło: UM Sucha Beskidzka