Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Przyczepa rolnicza nowa czy używana?

Przyczepa rolnicza jest nieoceniona w każdym gospodarstwie. To właśnie dzięki niej można przewozić płody rolne z pól i do skupu. Przyczepa jest często eksploatowana, dlatego warto kupić dobry, wytrzymały model. Czy postawić jednak na nowy, czy wystarczy używany?

Zwykle koniec sezonu rolniczego i koniec prac polowych to tak naprawdę początek zakupów sprzętu i maszyn w wielu gospodarstwach rolnych. W przypadku przyczep rolniczych duże zainteresowanie pojawia się jeszcze przed żniwami, jeśli plony zapowiadają się bardzo dobrze. To wiąże się oczywiście ze zwiększonym zapotrzebowaniem na przestrzeń ładunkową. Potem druga fala zainteresowania pojawia się późną jesienią, gdy rolnicy oceniają stan techniczny swoich maszyn po sezonie.

Czy warto stawiać na przyczepy używane?

Nowa przyczepa rolnicza to nie jest mały wydatek. Jej największą zaletą jest to, że… jest nowa. Stan techniczny ma przecież kluczowe znaczenie przy eksploatacji wszelkich pojazdów i przyczep. Z drugiej strony na rynku wtórnym można także znaleźć wiele pojazdów w bardzo dobrym stanie. Oczywiście kluczowe znaczenie powinna mieć tutaj kwestia ekonomiczna. Jeśli przyczepa rolnicza będzie użytkowana jedynie podczas żniw, stojąc bezczynnie przez pozostałe miesiące roku, nie ma sensu inwestować w nowy pojazd. W tym przypadku używany model w zupełności wystarczy i najczęściej jest o połowę tańszy niż nowy. Tak naprawdę wystarczy w internecie wejść do serwisu z ogłoszeniami pojazdów używanych (np. Truck1) i już można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert.

Wybieramy przyczepę

Zanim zapłacimy za używaną przyczepę rolniczą, należy oczywiście dokładnie sprawdzić jej stan techniczny. O sposobie jej wcześniejszego użytkowania wiele powie nam stan skrzyni ładunkowej. Należy przyjrzeć się dokładnie burtom oraz zawiasom. W ten sposób zweryfikujemy szczelność skrzyni ładunkowej. Kolejna kwestia to rama przyczepy. Należy sprawdzić, czy w czasie wysypywania ładunku rama przylega do skrzyni. Nie bez znaczenia jest również stan zawieszenia (głównie resory i odbojniki) oraz obrotnica. Kolejny krok to sprawdzenie układu hamulcowego i hydraulicznego. Na koniec warto także rzucić okiem na stan ogumienia. Jeśli będzie w złym stanie, najlepiej poprosić sprzedawcę o obniżenie ceny. Potem można już podpiąć przyczepę do ciągnika i wrócić do domu, aby cieszyć się nowym nabytkiem.

Ogłoszenia sprzedaży używanych maszyn rolniczych i przyczep z całej Europy można znaleźć na stronie https://www.truck1-pl.com/maszyny-rolnicze.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/przyczepa-rolnicza-nowa-czy-uzywana/xxx