Niestety, jeden tragiczny błąd przez który doszło to wypadku może poszkodowanego drogo kosztować - nie tylko w sensie mentalnym, ale przede wszystkim materialnym, ponieważ w przypadku poważnych uszkodzeń ciała często aby móc powrócić do zdrowia konieczna jest kosztowna i długotrwała rehabilitacja. Niestety, często rehabilitacja wyklucza możliwość podjęcia pracy zawodowej, a więc tym samym możliwość zarobkowania na własne utrzymanie. W takiej sytuacji lekką ulgę od strony finansowej powinna przynieść renta powypadkowa, jednak uzyskanie jej wymaga załatwienia kilku niezbędnych formalności.
W art. 903 Kodeksu Cywilnego dość szczegółowo opisana jest cała ścieżka postępowania przy ubieganiu się poszkodowanego o rentę, ze względu na niemożność podjęcia pracy przez urazy jakich doznał w wypadku. Pieniądze wypłacane są na podstawie umowy o rentę. Jeżeli w umowie nie określono konkretnego dnia wypłaty świadczenia renta pieniężna wypłacana jest miesięcznie z góry
Nie każdy, kto został poszkodowany w wypadku ma prawo do ubiegania się o przyznanie mu renty z tytułu odniesionych obrażeń. O takie świadczenie ubiegać się może każdy kto:
- całkowicie lub choćby częściowo po wypadku utracił zdolność do podjęcia pracy zawodowej ( niestety różne są sposoby interpretacji tej niemożności przez polskie sądy i biegłych)
- przez wypadek zwiększyły się potrzeby finansowe poszkodowanego.
Absolutną postawą uzyskania takiego świadczenia jest posiadanie aktualnego i wiarygodnego orzeczenia lekarskiego, dodaje ekspert portalu odszkodowaniazoc.pl.
To ważne i należy pamiętać o tym bezwzględnie, że takie orzeczenie koniecznie powinno zawierać czas w jakim wystąpiła i prawdopodobnie w dalszym ciągu trwać będzie niezdolność poszkodowanego do pracy lub jego zwiększone potrzeby po wypadku. Jeśli w wypadku poszkodowany odniósł trwałe i nieodwracalne obrażenia taka renta przyznana zostać może nawet dożywotnio.
Artykuł Partnera