Z krajów europejskich najgorszym powietrzem może „pochwalić” się Polska i Bułgaria. Wg międzynarodowych raportów w Polsce z powodu smogu umiera rocznie 45 tys. osób, to o 12 tys. więcej niż ginie rocznie w wypadkach samochodowych. W okresie smogowym zwiększa się zachorowalność na choroby układu oddechowego i o 12% wzrasta ilość zawałów i udarów.
Niestety większość Polaków ma niską świadomość ekologiczną, co przekłada się na zanieczyszczenie środowiska. Ścieki z gospodarstw domowych i małych zakładów produkcyjnych nielegalnie odprowadzane są do zbiorników wodnych, śmieci wyrzucane do lasu lub palone w piecach i kotłach centralnego ogrzewania. Najczęściej kupują najtańszy węgiel, który jest bardzo zanieczyszczony, zwłaszcza siarką, jest też mało kaloryczny i dlatego trzeba spalić go znacznie więcej, a to oznacza większe zanieczyszczenie powietrza.
Na stan powietrza w Polsce wpływają także czynniki obiektywne, niezależne. Zaliczyć można do nich ukształtowanie terenu. Miejscowości położone w nieckach mają bardziej zanieczyszczone powietrze niż miejscowości położone na nizinach, ponieważ brak w nich naturalnej cyrkulacji powietrza. Drugim czynnikiem powodującym powstanie smogu jest mgła. Krople pary wodnej łączą się z zanieczyszczeniami i długo utrzymują nad danym obszarem, a potem osadzają się na powierzchni. I wreszcie ostatni czynnik, to coraz więcej dni z bezwietrzną pogodą.
Fot. Przyjazne środowisku kotły 5 klasy Kotly-Bialek.pl
Najskuteczniejszym sposobem jest całkowita rezygnacja z używania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów jednorodzinnych. Zakłady przemysłowe już od wielu lat mają obowiązek stosowania zaawansowanych filtrów na kominach, w gospodarstwach indywidualnych jest to niemożliwe do realizacji.
Ze względów ekonomicznych bardzo trudno jest także całkowicie wyeliminować paliwa stałe i pozyskiwać energię grzewczą wyłącznie z prądu lub gazu, których ceny stale wzrastają. Na takie radykalne rozwiązanie zdecydował się jedynie Kraków, dla którego smog jest nie tylko problemem zdrowotnym mieszkańców, ale odstrasza także wielu turystów.
Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie rozwiązań technologicznych do zmiany konstrukcji kotłów centralnego ogrzewania i udoskonalenia procesu spalania, tak by emisja zanieczyszczeń była jak najmniejsza. Można to osiągnąć w kotłach spełniających normy 5 klasy. Obecnie warunki te spełniają kotły na pellet oraz niektóre kotły na ekogroszek z podajnikiem. Coraz więcej producentów oferuje także kotły ekologiczne na paliwa stałe. Dzięki zastosowaniu sterowników, motoreduktora i czujników, proces spalania podlega kontroli, wzrosła sprawność pieców, przez co wydzielają mniej spalin.
Jeśli potrzebujesz porad w zakresie wyboru odpowiedniego kotła, skorzystaj z porady ekspertów na www.Kotly-Bialek.pl.