Bitwa pod Jordanowem, pod taką nazwą do historii przeszły walki wojsk polskich z niemieckim najeźdźcą toczone w dniach 1-3 września 1939 r. w południowo-wschodniej części dzisiejszego powiatu suskiego. Wojska niemieckie natarły z południa, z terenu Słowacji.
Na pierwszy punkt oporu na jaki trafiły, po przekroczeniu granicy na Orawie, była leżąca w dzisiejszym powiecie suskim miejscowość Wysoka. W dniach 1-2 września 1939 roku polskie jednostki pod dowództwem pułkownika Stanisława Maczka dzielnie wspierane przez bohaterskich mieszkańców tej wsi, stoczyły tu z nacierającym wrogiem ciężkie boje. W walkach zginęło 55 polskich żołnierzy i 3 cywilów. Niemcy, po zajęciu Wysokiej, spalili w odwecie za opór stawiany przez mieszkańców wszystkie zabudowania we wsi. W 1955 roku na miejscu zbiorowej mogiły polskich żołnierzy postawiony został pomnik upamiętniający ich bohaterskie czyny.
Corocznie 1 września odbywają się na tym cmentarzu uroczystości rocznicowe. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie już msza św., odprawiona za poległych przez , ks. Jana Mędrzaka – proboszcza parafii w Wysokiej. Z kościoła delegacje i wszyscy zgromadzeni wraz z pocztami sztandarowymi, które wystawiły m.in. urzędy samorządowe, szkoły, strażacy, stowarzyszenia kombatantów, 10 Brygada Kawalerii Pancernej im. generała Stanisława Maczka ze Świętoszowa, Komenda Powiatowa Policji w Suchej Beskidzkiej, PTTK „Ziemi Babiogórskiej” - Oddział w Suchej Beskidzkiej, przemaszerowali prowadzeni przez orkiestrę OSP z Osielca na cmentarz wojskowy gdzie odbyły się główne obchody.
Tam, po odegraniu hymnu państwowego, por. Ewa Dworska odczytała Apel Pamięci a kompania honorowa 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława Maczka salwą uczciła pamięć poległych. Do przybyłych na uroczystości rocznicowe, licznie zgromadzonych na cmentarzu wojskowym okolicznościowe przemówienia wygłosili: Wójt Gminy Jordanów Stanisław Pudo, senator RP Andrzej Pająk, poseł na Sejm RP Józef Brynkus, Starosta Suski Józef Bałos. Głos zabrali także: Joanna Wielgat – córka por. Mariana Plichty – obrońcy Wysokiej oraz James Jurczyk – prezes Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców z Bielska- Białej. Następnie oficjalne delegacje: przedstawicieli Parlamentu, władz powiatowych i gminnych, kombatantów, wojska polskiego, straży granicznej, policji, straży, szkół, harcerze, Nadleśnictwo z Myślenic, Stowarzyszenie Motocyklistów PATRIA, Stowarzyszenie Riders of IPA Nowy Targ złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem obrońców Wysokiej. W imieniu Zarządu i Rady Powiatu Suskiego wieniec złożyli: starosta Józef Bałos , wicestarosta Zbigniew Hutniczak oraz Czesława Madoń, członek zarządu. Po oficjalnych uroczystościach ich uczestnicy spotkali się na tradycyjnej grochówce, na którą zaprosiło KGW z Wysokiej.
Powiatowe Uroczystości Rocznicowe upamiętniające wybuch II wojny światowej zorganizowane zostały, jak co roku, przez Urząd Gminy Jordanów oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie przy współudziale Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej.
Wydarzeniami towarzyszącymi tegorocznych uroczystości na Wysokiej były: „I Rajd Młodzieży im. por. Tadeusza Stefaniszyna. Śladami 4 kompanii II Batalionu 12 pp Ziemi Wadowickiej” oraz otwarta w tym dniu w Zespole Szkół w Spytkowicach wystawa historyczna „Spytkowice 1939 - w obronie granic. Epizody kampanii polskiej - Bitwa pod Jordanowem”. Organizatorem obu tych wydarzeń było Stowarzyszenie Historii Spytkowic.
fot. Izabela Klimala