Zanim przejdziemy do porad, w skrócie omówimy funkcje, jakie pełni wątroba w organizmie. Jedną z wcześniej przytoczonych jest metabolizm tłuszczów. Polega on na tym, że lipidy i inne tłuszcze złożone rozkładane są do kwasów tłuszczowych, które następnie rozprowadzane są w krwiobiegu do wszystkich tkanek organizmu.
Ponadto wątroba jest swego rodzaju producentem, magazynem i dystrybutorem glukozy. Rozprowadza ją zgodnie z zapotrzebowaniem do wszystkich tkanek organizmu, dzięki czemu mamy energię do aktywnego działania. Obok glukozy przechowywane są również witaminy A, B12, D i żelazo.
Jednak najważniejszą funkcją wątroby jest odtruwanie organizmu. Na tę funkcję składa się szereg mniejszych, które dotyczą zarówno rozkładu alkoholu, leków, jak i amoniaku. To właśnie do wątroby trafiają wszystkie toksyny, które po przetworzeniu wydalane są z organizmu różnymi drogami.
Podstawowy błąd, jaki popełniamy, polega na tym, że nie stosujemy odpowiedniej diety, która pozwoli wątrobie prawidłowo pracować. Większość z nas regularnie spożywa tłuste, smażone posiłki, które mają negatywny wpływ nie tylko na żołądek, ale na cały układ pokarmowy. Jeśli chcesz zadbać o wątrobę, musisz jak najszybciej zmienić swój jadłospis.
Od tej pory podstawą Twojej diety powinny być świeże warzywa. Nie polecamy ich jednak w postaci surowej, a gotowanej. W ten sposób witaminy w nich zawarte będą przyswajane w prawidłowy sposób, oszczędzisz również pracy żołądkowi. Szczególnie polecamy kapustę, soję, brokuły, czy sałatę. Wkomponuj je w harmonogram posiłków tak, aby znajdowały się w jadłospisie każdego dnia.
Jeśli chodzi o wędlinę, zalecana jest tylko i wyłącznie delikatna, drobiowa. Nie polecamy produktów tłustych, wędzonych, czy zawierających nieznane substancje. Spożywaj wyłącznie naturalne wędliny pochodzące od sprawdzonego sprzedawcy.
Nieregularna dieta lub zbytnie najadanie się jest wrogiem wątroby. Aby znacznie poprawić jej kondycję, rozłóż posiłki w ciągu dnia tak, aby co dwie lub trzy godziny spożywać małą porcję jedzenia. W ten sposób wątroba nie zostanie nadmiernie obciążona, a jednocześnie Ty będziesz czuł się syty. Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie pięciu, małych posiłków w ciągu dnia, niż trzech większych.
Nadmierne spożywanie lekarstw nie wpływa zbawiennie na wątrobę, dlatego medykamenty stosuj wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Statystyki są niemiłosierne i jasno wskazują, że ponad połowa przypadków chorób wątroby spowodowana jest przez leki, w związku z tym zawsze miej na uwadze fakt, że nawet najlepsze leki to nadal toksyny.
Jeśli jesteśmy przy lekarstwach, warto również wspomnieć o tabletkach na wątrobę. Ich zadaniem jest wspomaganie wątroby podczas codziennego funkcjonowania. Jednak przed rozpoczęciem kuracji skonsultuj się ze swoim lekarzem, który zaleci Ci odpowiednią dawkę. Przykładem jest Hepatil. Jego skład opiera się na witaminie B4. Cholina to inna nazwa tej witaminy. W organizmie bierze ona czynny udział w rozkładzie lipidów, dlatego może czynnie wspierać wątrobę w tej i wielu innych funkcjach.
Więcej informacji, a także elektroniczną ulotkę znajdziesz pod adresem: http://www.hepatil.com/produkty/hepatil.
Alkohol zakorzenił się w polskiej kulturze na dobre. Niestety, ale tradycje tego typu nie służą wątrobie, dlatego jedną z chorób, która najczęściej dotyka Polaków, jest marskość wątroby. Aby uniknąć tak poważnego schorzenia, alkohol pij z umiarem. Wielu lekarzy w swoich badaniach udowodniło, że trunek ten pod każdą postacią jest istną trucizną dla naszych organów.
Kolejnym wnioskiem specjalistów jest fakt, że nieregularnie spożywane, niewielkie ilości alkoholu nie wpływają znacznie na kondycję organizmu, dlatego nie ulegaj zbyt często używce tego typu. Najlepiej trunki alkoholowe pij bez konkretnych interwałów czasowych i w minimalnych ilościach.
Uwaga! Powyższe porady są jedynie informacjami ogólnymi. Nie traktuj ich wiążąco. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny. Nawet najlepsze rady nigdy nie mogą zastąpić rozmowy ze specjalistą, dlatego przed podjęciem zamierzonych kroków skontaktuj się z lekarzem.
Jeśli chcesz właściwie dbać o wątrobę, nie pozostaje Ci nic innego, jak zmiana przyzwyczajeń i dotychczasowego trybu życia. Za zastąpienie kilku niekorzystnie wpływających na zdrowie produktów Twoja wątroba odwdzięczy Ci się dobrą kondycją przez długi czas. Nie zastanawiaj się również, co na wątrobę podziała zbawiennie, tylko skonsultuj się z lekarzem w sprawie odpowiednich leków, a wszystko będzie w jak najlepszym porządku.
Źródła:
http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/watroba-jak-o-nia-dbac_35633.html
http://gastrologia.mp.pl/choroby/watroba/50948,watroba-budowa-i-funkcje
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/cholina-witamina-b4-dzialanie-i-zrodla-wystepowania_43782.html