Wzajemne lepsze poznawanie się młodzieży podczas wymiany szkolnej procentuje w przyszłości wspaniałymi kontaktami, wspomnieniami, a przede wszystkim wzajemną świadomością i znajomością specyfiki danego narodu i jego kultury. Uczniowie z powiatu suskiego wielokrotnie uczestniczyli w takich wymianach często goszcząc kolegów z za granicy w swoich szkołach i domach. W maju Liceum Ogólnokształcące w Suchej Beskidzkiej brało udział w wymianie polsko – niemieckiej, podczas której oprócz możliwości pokazania naszego regionu, sami zwiedzili aż trzy kraje.
W Suchej Beskidzkiej goszczono grupę szesnastu uczniów z niemieckiego Allemanen Realschule Müllheim. Zakwaterowano ich u rodzin uczniów Liceum, realizując jednocześnie bardzo urozmaicony program przygotowany przez gospodarzy, podczas którego brali udział w zajęciach integracyjnych, lekcjach oraz zapoznawali się z zabytkami Światowego Dziedzictwa UNESCO na warsztatach kulturowych. Mieli też okazję zwiedzić Kraków, Zakopane, Kopalnię Soli w Bochni, Kalwarię, Pszczynę i Oświęcim.
Polscy uczniowie udali się również z rewizytą do Müllheim. Jest to niewielkie miasto w Badenii-Wirtembergii urokliwie położone wśród winnic, niedaleko granicy francuskiej i szwajcarskiej. Umożliwiło suskim licealistom zwiedzenie aż trzech krajów. Poznali piękne miasta Szwajcarii – Bazyleę i Szafuzę, w pobliżu której znajduje się słynny wodospad na Renie. We Francji odwiedzili Strasburg, mogąc podziwiać zabytkową dzielnicę Petit France, katedrę Notre Dame i siedzibę Parlamentu Europejskiego. W Niemczech wizyta w Freiburgu była okazją do poznania historii miasta. Wyszaleć się można było w Europa Park – jednym z największych parków rozrywki w Europie. Uczestnictwo w wymianie to jednak nie tylko zwiedzanie, a przede wszystkim wzajemne poznanie się i wspólnie spędzony czas. Pobyt u rodzin pozwolił na uczestnictwo w ich życiu w sposób niedostępny dla przeciętnego turysty. To okazja do doskonalenia języka obcego.
Wymiana nie byłaby możliwa bez dofinansowania przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, która wspiera wspólne projekty szkół polskich i niemieckich.