Podstawą do wypłaty odszkodowania są dowody potwierdzające okoliczności zdarzenia, sprawstwo wypadku, odniesione obrażenia ciała i związane z nimi koszty leczenia, dojazdów etc.
W praktyce nie istnieje jeden pakiet dokumentów potrzebnych do wykazania doznanej krzywdy lub poniesionych kosztów. Każda sprawa powinna być rozpatrywana indywidualnie i w zależności od rodzaju i zakresu doznanej szkody może być niezbędna inna dokumentacja.
Może to skutkować tym, że poszkodowany nie zawsze wie, które dokumenty powinien przedstawić ani w jaki dokładnie sposób, a nawet jeżeli ma on taką wiedzę, nierzadko nie jest w stanie ich zgromadzić z powodu złego stanu zdrowia.
W takiej sytuacji niezastąpiona może się okazać firma odszkodowawcza, która udzieli porady prawnej i pomoże w opracowaniu oraz zrealizowaniu planu działania dla klienta. W efekcie otrzymanie rekompensaty może nastąpić o wiele szybciej, niż gdyby próbował on samodzielnie uzyskać odszkodowanie powypadkowe. Zaletą korzystania z usług doświadczonej firmy jest także wyeliminowanie ryzyka, że ubezpieczyciel zaniży wysokość świadczenia, co zdarza się niestety dość często.
Druga możliwość to samodzielne starania o odszkodowanie po wypadku. W teorii poszkodowany musi jedynie przedstawić sprawcy zdarzenia bądź jego ubezpieczycielowi dokumenty, które potwierdzają obrażenia ciała, jakich doznał lub koszty, które musiał ponieść z powodu szkód odniesionych w wyniku przykrego zdarzenia. W praktyce łatwo można przeoczyć coś istotnego dla sprawy lub dostarczyć za mało dokumentów, co wpłynie na kwotę rekompensaty. Rzadko kto ma doświadczenie w staraniu się o odszkodowania powypadkowe i wie, w jaki sposób przebiega proces odszkodowawczy. O wiele częściej wiedza poszkodowanego na ten temat jest niepełna i ogranicza się jedynie do internetowych artykułów, ewentualnie opowiadań znajomych. Może to utrudnić walkę o należne środki.
Nawet jeśli poszkodowany nie odniósł obrażeń, które uniemożliwiłyby mu samodzielne zbieranie dokumentów i dochodzenie swoich praw przed ubezpieczycielem, korzystniejsze będzie powierzenie sprawy profesjonalistom. Dzięki doświadczeniu i gruntownej znajomości przepisów będą oni mogli wyegzekwować od zakładu ubezpieczeń satysfakcjonującą sumę, a jeśli będzie to konieczne – mogą reprezentować poszkodowanego przed sądem. Wybór jednego ze sposobów walki o odszkodowanie po wypadku zależy więc w dużej mierze od wiedzy, jaką posiada poszkodowany oraz od jego stanu zdrowia. Na stronie https://votum-sa.pl/oferta/zostalem-ranny-w-wypadku/ można znaleźć informacje dotyczące usług, z jakich można skorzystać, decydując się na współpracę z firmą odszkodowawczą. Sprawdzenie takich ofert może pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru konkretnego rozwiązania.
Artykuł Partnera