W codziennym języku mianem perfum określamy wszystkie wyroby kosmetyczne, które służą do otaczania się przyjemnymi zapachami. Tymczasem poszczególne kategorie wyrobów różnią się między sobą intensywnością aromatu i jego trwałością.
Z czego składają się perfumy
Podstawowym składnikiem wyrobów perfumowanych jest odpowiednio dobrana kompozycja olejków eterycznych, które decydują o konkretnym zapachu, jego wyrazistości i oddziaływaniu. Kolejnym składnikiem są tzw. wzmacniacze, które same nie posiadają zapachu, ale potrafią wzmocnić zapachy dominujące lub zapachy znajdujące się w tle i powodują ujednolicenie zapachu. Mieszanka olejków eterycznych rozpuszczana jest następnie w alkoholu i poddana procesowi dojrzewania. To w tym czasie zgromadzone zapachy wzajemnie się przenikają i na koniec tworzą jednolitą nutę. Ostatnim etapem jest rozcieńczanie wodą i to właśnie stopień rozcieńczenia decyduje o kwalifikacji danego kosmetyku do następujących kategorii:
Zawartość olejków i substancje wzmacniające mają decydujący wpływ na trwałość zapachu i czas jego uwalniania. Ma to także wpływ na cenę finalnego produktu.
Perfumy dla kobiet i perfumy dla mężczyzn nie różnią się zawartością olejków zapachowych, ale przede wszystkim substancją wzmacniającą i nutą zapachową, która dla mężczyzn jest znacznie ostrzejsza i wyraźniejsza. W kosmetykach dla mężczyzn najczęściej stosowane są kompozycje drzewne z dodatkiem cytrusów i przypraw oraz paprociowe z dodatkiem żywic. Kompozycje zapachowe dla kobiet to przede wszystkim zapachy kwiatowe oraz bardzo zmysłowe orientalne z dodatkiem cytrusów.
Perfumy to nie tylko zapach, ale także ich opakowanie. Specjalnie projektowane flakoniki w różnych kształtach i kolorach z jednej strony mają za zadanie kojarzenie marki i zapachu, z drugiej są dowodem jakości i elegancji, które mają zachęcać do zakupu.
Więcej ciekawostek ze świata perfum znajdziecie na www.perfumerianiebieska.pl